V tomto článku najdete přehledný seznam nejatraktivnějších londýnských památek. Dozvíte se něco málo z historie a taky o kolik peněz bude lehčí vaše peněženka, pokud si budete chtít vychutnat památky se vším všudy.

1. Buckinghamský palác (Buckingham palace)

Památník Viktorie před Buckinghamským palácem.

Památník Viktorie před Buckinghamským palácem.

Buckinghamský palác byl postaven pro vévodu z Buckinghamu v roce 1703. V současnosti je oficiálním londýnským sídlem britského panovníka  (Alžběty II.) a zároveň slouží i jako největší královská pracovna na světě. Palác ukrývá mnoho krásně zdobených sálů a salonků, a proto je místem konání akcí státního významu, akcí pořádaných dvorem a místem oficiálních vítání hlav států. Velkou turistickou atrakcí je pravidelná výměna královské stráže, kterou si nenechte ujít přes léto (květen až červenec) každý den v 11:30. Jak poznáte, že je královna přítomna v paláci? Jednoduše podle královské standarty vlající nad palácem.

Nejbližší zastávka metra: Green Park. Vstupné: je různé, podle toho, jaký okruh si zvolíte, ale většinou začíná na 20 ₤ a více. Otevírací doba: každý den od července do srpna (9:15 – 19:45), v září se zavírá o hodinu dříve.

2. londýnský Tower (Tower of London)

Tower of London nazývaný také jako „Pevnost jejího veličenstva“ je úchvatný středověký hrad s krvavou minulostí.  Nejstarší část celého komplexu tvoří tzv. Bílá věž, která byla postavena v roce  1 078 za vlády Viléma Dobyvatele. V prostorách pevnosti se nachází říční přístaviště s bránou zrádců nebo také popraviště nebo-li Krvavá věž. Popraveni zde byli například mladičký Eduard V. nebo Anna Boleynová, manželka krále Jindřicha VIII, která byla popravena za cizoložství a velezradu. Tower tedy sloužil jako sídlo panovníka, pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a od 16. století také jako vězení. Vězněni zde byli například Sir Thomas Moore nebo princezna Alžběta. V současnosti jsou v Toweru uloženy korunovační klenoty a  můžete zde vidět i kolekci brnění a obrovskou sbírku zbraní. Nejznámějších pevnost světa je střežená  strážci, kterým se říká „Beefeaters“.

Nejbližší zastávka metra: Tower Hill. Vstupné: dospělý 24.5 ₤, studenti 18.7 ₤, děti 11 ₤, online vstupenky jsou o něco méně levnější. K vstupu je též možno využít London Pass. Otevírací doba:  Listopad – únor: úterý-sobota: 9:00 – 16:30, neděle-pondělí: 10:00 – 16:30, (poslední vstup: 16:00).

3. Westminsterský palác (Westminster palace)

Westminsterský palác, označovaný také jako Houses of Parlament, se nachází přímo u řeky Temže.  Palác je sídlem  parlamentu Spojeného království – Sněmovny lordů (House of Lords) a Dolní sněmovny (House of Commons). Původní palác v ranně středověkém stylu se bohužel kvůli požáru nedochoval. Připomínkou však zůstal Westminster Hall z roku 1907, kterou nechal postavit Vilém II. Budovy, které můžeme obdivovat dnes, byly vystavěny mezi rokem 1840 – 1860 v novogotickém stylu. Přístup do parlamentu je bohužel omezený.

Nejbližší zastávka metra: Westminster. Vstupné: vstupenky je lepší si zakoupit online s předstihem. Ceny se pohybují pro dospělé za 18 ₤ a pro děti 7.20 ₤. Otevírací doba: každou sobotu až do března 2016 od 9:00 – 17:00.

4. Big Ben

Dominantou v budově britského parlamentu je hodinová věž s čtrnáctitunovým zvonem, který se jmenuje Big Ben. Do plného provozu byly hodiny uvedeny roku 1859. Zvon je pojmenován buď po hlavním staviteli Benjaminu Hallovi, nebo po nejtěžším zápasníku své doby Benjaminu Cauntovi. Zvon je umístěn na 11 patrové hodinové věži vysoké 96 metrů, jejíž oficiální název je Elizabeth Tower (věž královny Alžběty). Součástí věže jsou i hodiny, které jsou pověstné zejména svou přesností a spolehlivostí.  Hodiny, které zhotovil Edmund Becketta Denison, patřily ve své době k největším hodinám na světě.

Nejbližší zastávka metra: Westminster. Vstupné: vstupenky je lepší si zakoupit online s předstihem. Ceny se pohybují pro dospělé za 18 ₤ a pro děti 7.20 ₤. Otevírací doba: každé pondělí až pátek od 9:00,11:00 a 14:00 a během května až srpna je navíc prohlídka i ve 16:00.

5. Westminsterské opatství (Westminster Abbey)

Westminsterské opatství.

Westminsterské opatství.

Opatství se nachází naproti Westminsterskému paláci a je tradičním místem korunovací, svateb a místem posledního odpočinku anglických panovníků a významných osobností od roku 1066. Přes 3000 let zde odpočívá například Charles Darwin, Charles Dickens nebo Rudyard Kipling. Významnou hrobkou je především hrobka královny Alžběty I. Chrám pochází z 11. století a je postaven převážně v gotickém stylu. Zvýšené popularity se opatství dostalo díky románu “Šifra mistra Leoparda“ a také díky královské svatbě prince Williama a Kate Middleton.

Nejbližší zastávka metra: Westminster. Vstupné: vstupenky je lepší si zakoupit online s předstihem. Dospělé 20 ₤ a pro děti 9 ₤, studenti 17₤. Bohužel nelze využít London Pass. Zdarma se lze dostat dovnitř v neděli během mše. Otevírací doba: každé pondělí až sobota od 9:00 do 17:00, v neděli probíhá mše.

6. Tower Bridge

Tower Bridge je nejvýchodněji položený most na řece Temži a zároveň nejslavnějším a nejkrásnějším mostem v Londýně dokončeným roku 1894. Jednotlivé věže od sebe dělí 60 metrů a bylo na ně použito víc než 70 000 tun betonu. Rozpětí mezi oběma věžemi je 60 metrů. Most byl navrhnut tak, aby se v polovině otvíral a mohly tak proplout velké námořní lodě. Více o stavbě mostu se dozvíte v malém muzeu, které je jeho součástí.

Nejbližší zastávka metra: Tower Hill. Vstupné: dospělý 9 ₤, studenti 6.3 ₤ a děti 3.9 ₤. K vstupu je též možné využít London Pass. Otevírací doba: duben – září od 10:00 – 17:30, říjen – březen od 9:30 – 17:00.

7. katedrála sv. Pavla (St. Paul´s Cathedral)

Katedrála sv. Petra, která byla dokončena po 35 letech v roce 1710, je dílem Christophera Wrena. Katedrála se pyšní druhou největší kopulí na světě, předčí jí jen kopule sv. Petra v Římě. Kopule je tvořena z osmi mohutných oblouků, který jsou vyzdobeny viktoriánskými mozaikami. Součástí kopule ve výšce 30 metrů je tzv. Šeptající galerie. Pokud promluvíte v blízkosti stěny, lze slyšet váš hlas na druhé straně ochozu ve vzdálenosti 32 metrů. Katedrála je v současné době aktivně využívána ke mším, bohoslužbám a hostí řadu dalších významných událostí. Jednou z nich byla v minulosti svatba prince Charlese a Diany.

Nejbližší zastávka metra: St. Paul´s. Vstupné: dospělý 18 ₤, studenti 16 ₤ a děti 8 ₤. Ceny vstupenek vyjdou o něco lépe, pokud je zakoupíme online. Do této památky můžete využít London pass. Otevírací doba: pondělí – sobota od 8:30 – 16:30.

8. Kensingtonský palác (Kensington palace)

Kensingtonský palác byl postaven v 17. století díky králi Vilému III. Oranžskému, který zakoupil ve vesničce Kensington rezidenci zvanou Nottingham House a nechal ji zrekonstruovat. O rekonstrukci se postaral slavný londýnský architekt Christopher Wren. Palác byl obydlen nejen králem Vilémem, ale později i královnou Annou z rodů Stuartovců, dále pak králem Jiřím I. z rodu Hannoverů a královnou Viktorií. Kensington se stal sídlem i prince Charlese a jeho ženy Diany. V současnosti palác obývají princ William a jeho žena Kate i s prvorozeným synem Georgem. Pokud Vás zajímá, jak vypadá interiér královského paláce a jak žije královská rodina, tak část paláce je otevřena pro veřejnost. V paláci také uvidíte například kolekci šatů královny Alžběty II. nebo výstavu o soukromém životě královny Viktorie.

Nejbližší zastávka metra: Queensway. Vstupné: dospělý 16.5 ₤, studenti 13.7 ₤ a děti zdarma. Ceny vstupenek vyjdou o něco lépe, pokud je zakoupíme online. Otevírací doba: listopad 2015 – únor 2016 denně od 10:00 – 17:00.

Kensingtonský palác

Kensingtonský palác

9. Shakespearovo divadlo Globe

Světoznámé divadlo The Globe (v překladu Svět) bylo vystavěno v 17. století na místě vyhořelého divadla. Díky svému oválnému tvaru a otevřenou střechou uprostřed jsou představení závislá na počasí. V dešti tedy promoknete nejen vy, ale i herci. Divadlo se proslavilo díky snad nejslavnějšímu světovému dramatiku Williamu Shakespearovi. Shakespear byl v tomto divadle zaměstnán jako herec a zároveň psal divadelní hry. Celkově tady strávil tři léta.

Nejbližší zastávka metra: London Bridge. Vstupné: například za představení Romeo a Julie v nejlepší řadě zaplatíte 39 ₤ a nejhorší (na stání) 5 ₤.  Otevírací doba: pondělí až neděle, podle představení.

10. Trafalgarské náměstí (Trafalgar Square)

Trafalgarské náměstí připomíná bitvu u Trafalgaru roku 1805, kdy zvítězilo britské námořnictvo v napoleonských válkách. Uprostřed náměstí se nachází Nelsonův sloup, který je obklopen fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů. Na vrcholu sloupu stojí socha lorda Nelsona, admirála, který velel britskému námořnictvu během bitvy u Trafalgaru. Toto skvostné dílo bylo vytvořeno sirem Edwinem Landseerem. Na severní straně náměstí se nachází Národní galeriie a na jih od ní kostel St Martin’s-in-the-Fields. V každém rohu náměstí se nacházejí podstavce, ale pouze na třech z nich stojí sochy významných osobností.

Nejbližší zastávka metra: Charing Cross. Vstupné: zdarma.  Otevírací doba: každý den.

 

Comments 1

  1. Pingback: Anglie - Londýn | Dovolená V Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *