Londýnská veřejná doprava patří k absolutní špičce v Evropě a rozhodně se ji vyplatí používat, i když  ceny představují jedny z vyšších položek vašeho pobytu v Londýně. V článku se dozvíte, jak efektivně využívat městskou hromadnou dopravu, kdy využít raději autobusy a kdy se vyplatí jít pěšky. Dále se dozvíte základní informace o cenách lístků na MHD, vše o metru, autobusech i nadzemní dráze a také o Oyster Card nebo Travelcard.

1. Oyster Card

Oyster karta je elektronická karta, která se nejčastěji používá pro platbu za využití MHD. Kartu si můžete pořídit prakticky v každé stanici metra nebo na nádraží. Při koupi karty zaplatíte pouze vratnou zálohu 3  ₤. Následně si pouze kartu dobíjíte na určitý obnos peněz nebo zakoupíte denní či týdenní jízdenku. V metru nebo autobuse jednoduše přiložíte kartu na žlutou čtečku, která vám odečte jízdné nebo zkontroluje jízdenku. Jaká je její výhoda? Používá se jako slevová karta na metro, autobusy i vlaky. Co to přesně znamená? Například v metru místo klasické ceny 4 ₤ zaplatíte 1,5  ₤, v autobuse pak místo 2  ₤ pouze 1 ₤. Další obrovskou výhodou je, že pokud cestujete několikrát za den, tak nejvyšší možná částka, která se strhne z vaší kartičky, nepřesáhne cenu celodenní jízdenky (denní limit pro metro a autobusy je 7 ₤ o víkendu a 8,4 ₤ přes víkend, poté co projezdíte 7 nebo 8,4 ₤, jezdíte zbytek dne zadarmo).

2. Travelcard

Travelcard je papírová karta, která funguje jako vícedenní jízdenka (1, 3 a 7 denní) a platí na metro, příměstské vlaky DLR, vlaky National Rail, nadzemní dráhu a autobusy. Cena se pak odvíjí od počtu zón, na kterou si kartu zakoupíte. Kartu zakoupíte v automatech, u přepážek kterékoliv stanice metra nebo v trafikách, které nesou označení TravelCard. Jednodenní lístek (1. – 2. zóna, kde se nacházejí veškeré památky) stojí od 6,80 ₤ do 15,00 ₤, třídenní lístek stojí od 17,40 ₤ a sedmidenní pak od 24,20 ₤.

Travelcard lze také využít i jako slevovou kartu na londýnské památky (2 lístky za cenu 1). Tuto slevu získáte, pokud si koupíte kartu na jednom z centrálních nádraží (jedná se o projekt anglických železnic) například Charing Cross, které se nachází u Trafalgarského náměstí a mnoho dalších. Pokud koupíte Travelcard v metru, slevy na památky nedostanete. Jak to funguje? U památky, kterou chcete navštívit, předložíte Travelcard + poukaz. Poukazy si můžete stáhnout zde.  Je tedy nutné před navštívením památky si poukaz stáhnout a vytisknout. Sleva je účtována jako jedna cena za dospělého (tzn. pokud půjdou dvě děti, zaplatí jeden vstup za cenu 1 dospělého). U pokladny dané památky tedy musíte předložit 1 poukaz a 2 Travelcard. Na které památky slevy platí? Například do muzea voskových figurín Madame Tussaud’s, Londýnského Toweru, Kensingtonského palace, Londýnské ZOO a dalších.

3. Metro (Tube)

Londýnské metro, které je nejstarší na světě, má celkem 12 přehledných linek. Každá z nich má odlišnou barvu, což vám usnadní orientaci na mapě. Tištěnou kapesní mapku metra si můžete zdarma vzít v metru u přepážek s informacemi. Přehlednou mapku metra najdete zde. Většina památek se nachází v zóně 1. – 2., pro kterou jedná jízda stojí 4 ₤ (1,50 ₤ s Oyster Card), celodenní lístek 8,40 ₤ přes týden a o víkendu 7 ₤.

4. DLR (Docklands Light Railway) a vlaky (National Rail)

Pokud se chystáte vyrazit do Greenwiche, budete muset použít vlaky společnosti Docklands Light Railway. Vlaky jsou automatické a řízené na dálku bez strojvedoucího. Vlaky jezdí na oddělených kolejích, ale jejich síť je dobře začleněna do dopravního systému včetně jednotného jízdného. Můžete využít i Oyster Card.

Vlaky společnosti National Rail můžete také využít pro dopravu v rámci Londýna. Důležité je mít správnou jízdenku na příslušný počet zón. Lístek stojí okolo 4 ₤ na 1. zónu. Na některých tratích platí i Oyster Card.

nadrazi-londyn

Vlaky společnosti National Rail ve stanici King´s Cross.

5. Autobusy (Duble-decker bus) a tramvaje

Slavné dvoupatrové autobusy tzv. double deckery neodmyslitelně patří k Londýnu a jízda v nich patří k vyhledávanému turistickému zážitku. Tyto autobusy jezdí po Londýně prakticky všude a často. Mapku autobusů, které spojují jednotlivé památky, najdete zde. Pokud se chystáte využívat autobusy, pak se rozhodně vyplatí koupit si celodenní lístek za cenu 3,50 ₤ (1 jízda = 2,00 ₤). Ráda bych vás upozornila, že v autobusech vám ve většině případů nevezmou bankovky a v některých ani mince, proto je lepší mít Oyster Card nebo Travelcard.

Je to trochu nezvyklé pro Londýn, ale v dopravním systému jsou začleněny i tři linky tramvají. Za jednu jízdu zaplatíte  2 ₤ (0,45 ₤ s Oyster Card).

6. Nadzemní dráha

Nadzemní dráha neboli London Overground je primárně využívaná pro dojíždění obyvatel z okrajových částí Londýna. Nabízí pohodlnou a rychlou přepravu do centra za stejnou cenu jako u ostatních dopravních prostředků. Jako turista tyto vlaky nejspíše nevyužijete.

7. Taxi

Typické londýnské taxíky jsou nedílnou ikonou Londýna a můžeme je vidět prakticky na každém rohu. Jaké ceny můžete očekávat pokud se budete chtít svést? Výhodou je, že pokud vás v taxíku pojede více, pak je tento druh dopravy cenově dostupný a pohodlný pro každého. Ceny závisí na čase, ve kterém zrovna jedete. O víkendu jsou samozřejmě ceny vyšší. Za jízdu na krátkou vzdálenost zaplatíte přibližně do 15 ₤ a z jednoho konce Londýna na druhý okolo 50 ₤.

typický londýnský černý taxík

Typický londýnský černý taxík.

8. Kolo

Fandové cyklistiky si mohou projet Londýn na kole. V centru Londýna si určitě všimnete modrých kol, která si můžete půjčit na celý den za 2 ₤. Dále pak zaplatíte poplatek, který je vypočten od délky jízdy na kole (do 1h zaplatíte 1 ₤, do 90 minut 4 ₤ a do 2 hodin 6 ₤).  Zaplatit lze pouze kartou, nikoliv v hotovosti.

9. Pronájem auta

Pokud se chcete vydat prozkoumat okolí Londýna, pak je pronájem auta tou nejlepší možností. Cena půjčení aut se pohybuje okolo 12 ₤/ den. Půjčení aut nabízí například společnost EasyCar.

10. Doprava po řece

Příjemnou atrakcí pro turisty je doprava po řece, která je rychlou alternativou oproti metru nebo autobusu. Po řece se pohodlně dostane k Parlamentu, Londýnskému Toweru nebo Greenwiche. Přepravu zajišťuje tzv. říční autobus Thames Clipper River Bus. Lístky vás výjdou levněji s Oyster Card. Pozor na různé okružní a výletní lodě, ty vás výjdou mnohem dráž.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *