Kam jinam vyrazit za památkami, kulturou a hlavně za nákupy, než do Londýna! O Londýně je známo, že patří mezi jedny z nejdražších měst vůbec. Nechcete však během víkendu utratit celou vaši měsíční výplatu? Nebo jsi student se srdcem pro cestování, ale finance na tvém kontě se blíží spíše k nule? Užijte si víkend v Londýně za pár kaček stejně jako já. Poradím vám jak se levně najíst, nakoupit, které památky navštívit a kterým se raději vyhnout.

Jak se dostat do Londýna

Nejrychlejší způsob cestování je samozřejmě letecky (cca 2h). U nízkonákladových leteckých společností jako EasyJet, Ryanair nebo Wizzair, seženete zpáteční letenky od 600 Kč. Já jsem sehnala výhodné letenky během prázdnin z Brna do Londýna (Standsted). Z Prahy nebo Brna létají letadla do Londýna na různá letiště, záleží, se kterou společností poletíte. Vzdálenost všech letišť od centra Londýna je přibližně stejná, 30- 45 minut. Na letišti Stansted doporučuji být, hlavně při zpátečním letu, tak 3 h předem. Než projdete od bezpečností kontroly až k letadlu, mohou klidně uběhnout i 2 h. Vlastní zkušenost. Nezapomeňte si po příletu do Londýna přesunout ručičku hodinek o 1 h nazpět!!

Pokud si myslíte, že raději strávíte více hodin v autobuse a tím ušetříte, tak jste na omylu. Cesta autobusem trvá okolo 16 h a za zpáteční jízdenku zaplatíte přibližně 2 600 Kč např. se společností Student Agency.

Z letiště Stansted do Londýna

Z cestovních prostředků si můžete vybrat autobus nebo vlak. Já si zajistila transfer autobusem společnosti EasyBus, který zastavuje v centru Londýna v ulici Baker Street. Autobusy jezdí každých 20 minut a cesta vám zabere přibližně 75 minut. Lístky se dají sehnat levně s předstihem na internetu. My opozdilci si připlatíme, takže za zpáteční lístek zaplatíme klidně 17 £ (641 Kč). K cestování můžete využít i společnosti Terravision nebo National Express. Z letiště taky jezdí každých 15 minut vlak Stansted Express. Cesta trvá 45 minut, ale cena zpátečních lístků je vyšší, od 20 £ při včasné rezervaci.

Westminsterský palác.

Westminsterský palác.

Ubytovaní

Kvalitní a zároveň cenově dostupné ubytování v Londýně seženete určitě přes nejlepší hotelový vyhledávací systém booking.com. Jako chudá studentka jsem se ubytovala v hostelu Journey King´s Cross, který je jen 5 minut pěšky od metra a železniční stanice se slavným nástupištěm 9 ¾. Bydlela jsem 2 noci ve sdíleném dívčím pokoji pro 10 osob, což mě stálo 40 £ i se snídaní.

V hostelu na recepci pracují také Češi, takže pokud neoplýváte znalostí angličtiny, tak se bez obav domluvíte.

Snídaně se ničím nelišila od klasických hotelových snídaní, které znám. Snad jen, že jste se si mohli pochutnat na burákovém másle. Pokud si budete chtít nabít telefon a zjistíte, stejně jako já, že v Anglii mají jiné zásuvky, tak adaptér jednoduše koupíte v hostelu za 5 £. V porovnání s cenou a kvalitou ubytování, můžu jednoznačně říct, že jsem byla spokojená a vřele všem doporučuji dál.

Jak se pohybovat po Londýně

Jestli se chystáte strávit v Londýně více dní, tak se vám určitě vyplatí, abyste si koupili kartu Travelcard nebo Oystercard. Díky kartám můžete zdarma používat londýnskou dopravu zahrnující metro, autobus nebo nadzemní dráhu. Já se během dvou dnů pohybovala většinou pěšky nebo pomocí metra, na které jsem si koupila celodenní lístek, což bohatě stačilo. Nejdůležitější památky se stejně nacházejí kousek od sebe, takže jsem si žádnou z karet nekupovala.

Podrobnější informace o londýnské MHD a výhodných slevách na památky si přečtěte v článku: Londýnská MHD.

Co se dá stihnout za 2 dny

Pokud si myslíte, že za dva dny stihnete navštívit všechny londýnské památky pouze tehdy, jestliže budete pobíhat sprintem po městě, tak vás uklidním. S úsměvem a ladnou chůzí si v klidu vychutnáte ty nejoblíbenější památky a zajímavosti Londýna od královských paláců, přes Big Ben, Greenwich až po slavné Shakespearovo divadlo Globe. Jediné, co vám může zkazit náladu, je obrovské množství turistů, se kterými souvisí i dlouhé fronty a tlačenice. Utéct před davy turistů a trochu zrelaxovat můžete jednoduše v 9 rozlehlých královských parcích.

Za dva dny si s úsměvem a ladnou chůzí v klidu vychutnáte ty nejoblíbenější památky a zajímavosti Londýna od královských paláců, přes Big Ben, Greenwich až po slavné Shakespearovo divadlo Globe.

Trhy

Farmářské trhy kousek od divadla Globe.

V Londýně narazíte na památky a zajímavé stavby na každém kroku. Mezi ty nejslavnější a turisticky nejatraktivnější památky určitě patří Westminsterský palác s věží Big Ben, opatství Westminster Abbey, Buckinghamský palác, Tower of London, most Tower Bridge, londýnské oko London Eye a Shakespaerovo divadlo Globe. U divadla Globe se konají trhy, něco na způsob farmářských trhů, kde můžete nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu, nejrůznější druhy sladkostí, mořské ryby nebo dokonce čerstvě ulovenou zvěřinu.

Za návštěvu také stojí katedrála sv. Pavla – St Paul´s Cathedral, Trafalgarské náměstí – Trafalgar Square, observatoř Greenwich, Kensingtonský palác nebo palác Lambeth palace, který je sídlem arcibiskupa z Canterbury. Do většiny těchto památek se vybírá vstupné a né zrovna malé. Já osobně jsem si vystačila s ohlédnutím památek pouze zvenčí, jelikož mě odradily obrovské fronty a také ceny. Neodolala jsem pouze londýnskému oku, ze kterého budete mít Londýn jako na dlani. Samozřejmě si budete muset vystát dlouho frontu, ale čekání se opravdu vyplatí. Za lístek zaplatíte 20 £.

Pokud se chystáte strávit v Londýně více dní, tak doporučuji si pořídit turistickou kartu tzv. London pass. Karta se prodává na jeden nebo i více dní a díky ní, můžete mít vstup zdarma do asi 55 památek a atrakcí. V ceně je také zahrnuta i plavba po Temži. Jak vás vyjde cenově? London pass na jeden den vyjde okolo 50 £.

Nemyslete si ale, že v Londýně nemůžete navštívit nic zadarmo. Víc než půl dne vám zabere výlet do královské observatoře Greenwich, kde se nachází nultý poledník, od kterého se počítá zeměpisná délka. Součástí objektu je interaktivní výstava, kde se určitě nebudou nudit vaše děti a ani vy. Odpočinout si od městského hluku můžete v přilehlém rozsáhlém parku. Zadarmo můžete také navštívit některá muzea jako Národní historické muzeum – National History Museum nebo Národní galerii – National Gallery. Velkou turistickou atrakcí je také slavné nástupiště Harryho Pottera. Nástupiště 9 ¾ se nachází na nádraží King´s Cross. Můžete se tam jednoduše vyfotit s vozíkem, sovou Hedvikou a barvou šály vašich oblíbenců. Hned vedle se nachází malý obchůdek, kde zakoupíte všechny kouzelné předměty. Doporučuji si koupit proslulé Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. Ty neměly chybu!!

Chcete se více dozvědět o londýnských památkách? Tak neváhejte nahlédnout do článku 10 nejatraktivnějších památek Londýna.

Kde se najíst

ztj

Typický pokrm fish and chips.

Po většinu dne jsem se stravovala různých sendvičových řetězcích (Sainsburys, M&S), kde si můžete vybrat z nepřeberného množství sendvičů, polévek, zákusků, ovoce za 3 £. Na tyto řetězce natrefíte na každém rohu i v centru Londýna. To byla jedna z těch levných variant stravování. Můžete samozřejmě zajít do restaurace a ochutnat typický pokrm fish and chips (hranolky s rybou). Mě osobně to nijak nenadchlo a rozhodně mé chuťové buňky už nemají zájem o další porci. Díky mé kamarádce, která cestovala se mnou, jsem poznala úžasnou motorkářskou kavárnu. Takže milovníci motorek, určitě si zajeďte na dobré pivko do legendární kavárny Ace Café London. Pro mě to byl obrovský zážitek, i když se o motorky nijak nezajímám. Součástí kavárny je i malý obchůdek s obrovským výběrem různých samolepek a triček s motorkářskými motivy.

Nákupy

V Londýně nakoupíte oblečení daleko levněji než u nás i v období slev. Nejlepší období na nákupy je během ledna a na začátku července, kdy slevy na zboží dosahují až 80 %. Největší nákupní zóna se nachází na Oxford Street. Povinností snad každé ženy je návštěva celosvětově známého obchodu PRIMARKU, kde ceny super hadříků jsou proklatě nízko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *