Bruggy se nacházejí necelých sto kilometrů severozápadně od Bruselu a díky historickému jádru města jsou považovány za jedno z nejromantičtějších měst v Belgii. Pro město je typické označení jako „Benátky severu“ nebo „Město zamilovaných“. Do ráje milenců, milovníků čokolády a piva jsem se vydala i já.

Letenky

Pokud se tedy rozhodnete pocítit na vlastní kůži belgickou historii a ochutnat místní výborné čokoládičky nebo pivo, tak nejjednodušší a nejlevnější způsob je, zakoupit si letenky u letecké společnosti Ryanair, která lítá přímo z Prahy na letiště do Bruselu – Brussels Charleroi. Zpáteční letenky se dají pořídit velice levně v cenové relaci od 1 300 Kč a to přes weby o levných letenkách. Já jsem sehnala zpáteční letenky do Bruselu na říjen za 1 500 Kč/osoba. Letěla jsem na 4 dny, ale 2 dny z toho jsem strávila na cestě. Počítejte tedy s tím, že jeden celý den vám zabere let a cestování z Bruselu do Brugg.

Z letiště Brussels Charleroi do centra Brugg

Samotný let z Prahy do Bruselu trvá 1h 30 min. Po výstupu z letadla můžete být maximálně do 5 minut před letištní halou. Letiště v Charleroi je stísněné a přeplněné cestujícími, hygiena na záchodech je mizivá, a pokud nepřijdete ve vhodný okamžik, tak si tam nemáte kam sednout. Wifi na letišti není zadarmo, je nutno si zaplatit datový balíček. Doporučuji se tam tedy co nejméně zdržovat.

Jak se tedy dostat z letiště do vytouženého města? Nejideálnější varianta, kterou jsem při cestování využila i já, je použít autobusové spojení od společnosti Flibco. Cesta trvá přibližně 2 hodiny a autobusy jezdí prakticky nonstop ve dvouhodinových intervalech. Autobusová zastávka se nachází přímo před výstupem z terminálu v zadní části nástupiště. Autobus cestou do Brugg zastavuje na výstup a nástup pouze v Gentu, kde nemáte žádnou šanci si odskočit na záchod (pouze v autobuse) nebo se protáhnout. Ceny jízdenek jsou různé, podle toho, s jakým předstihem si jízdenky rezervujete. Standardně se ceny pohybují v rozmezí od 10 do 17 € za jednu cestu na osobu. Já jsme jízdenky koupila za 17 euro pár dní před odjezdem. Pokud budete mít zrovna štěstí, tak můžete letenky sehnat za krásných 5 €/cesta. Jízdenky koupíte na portále autobusové společnosti Flibco.

Autobus staví u hlavního nádraží v Bruggách, odkud je výborné spojení do centra města. Můžete využít autobusy, taxi nebo jít pěšky. Já jsem při jedné cestě použila taxíka, který mi naúčtoval za cestu trvající přibližně 10 minut 10 €. Na cestě zpět jsem se z centra (přímo z náměstí) svezla autobusem. Cesta trvala tak 15 – 20 minut a jízdenku jsem si koupila u řidiče za 3 €. Jízdenky na MHD si lze také zakoupit v kioscích, automatech nebo formou SMS. Pokud se rozhodnete jít pěšky, potrvá vám to do centra přibližně 30 minut.

Ubytování

Hotel Cental na náměstí Grote Markt.

Hotel Cental na náměstí Grote Markt.

Co se týče ubytování, tak obrovskou výhodou je, že většina hotelů se nachází v centru města. Nejjednodušší cesta, jak seženete ubytování a najdete nejlepší srovnání cen hotelů, je na booking.com. Já jsem se ubytovala v hotelu Central, který se nachází přímo v historickém centru na náměstí Grote Markt. Za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou na 3 noci a se snídaní jsem zaplatila 230 €. Pokoj byl čistý a jednoduše vybavený. Jediný problém bylo netěsnící okno, což v říjnovém počasí není zrovna ideální. Naštěstí topení topilo. Snídaně byla podávána formou švédského stolu, který obsahoval ty nejzákladnější potraviny (toasty, šunka, sýr, jogurty a cornflaky). K snídani byl automatický podávaný džus a croissant. V hotelu jsem dostala mapičku města, podle které jsem se řídila celý svůj pobyt. Celkově jsem byla s ubytováním spokojena a můžu klidně dál doporučit. Velmi oblíbený hotýlek a zároveň cenově přijatelný je Hotel Cordoeanier nebo Hotel Koffieboontje. Pro ty, kteří si chtějí užít noc v budově bývalého vévodského paláce z 15. století, je tady Hotel Duke´s Palace Brugge. Na tento zážitek určitě nikdy nezapomenete.

Co podniknout

Na prohlídku města jsem měla celé 2 dny, které mi bohatě stačily k tomu, abych si plnými doušky vychutnala vše, co město nabízí. Po městě jsem se pohybovala pouze pěšky. Pro ty, kteří neradi šlapou po vlastních, si mohou zapůjčit kolo v půjčovně, kterých je v Bruggách na každém rohu plno. Celodenní půjčení kola stojí zhruba 6 €. Historické jádro města je relativně malé a tak se dá klidně projít za jeden den. Jelikož jsem bydlela přímo na náměstí Grote Markt, začala jsem tedy s prohlídkou města přímo ze samého centra. Útulné náměstíčko lemují domy s barevnými štíty a nachází se tam impozantní zvonice Halle se slavnou věží Belfort (Belfried). Vstupné na věž pro dospělé je 8 €, pro studenty za 6 €.

Pokud vyjdete 366 schodů po úzkém schodišti v tlačenici plné ostatních turistů, tak se můžete těšit na nádherný výhled na celé město a z blízka si poslechnout zvonkohru, která se nese městem každých 15 minut. Jen upozorňuju, že tlačenice na úzkém schodišti byly vyčerpávající. Takže pokud se neradi mačkáte, tak doporučujeme raději na věž nechodit.

věž Halle

Nádherná věž Belfort se zvonicí Halle.

Druhé významné náměstí v Bruggách je Burg, kde se nachází justiční palác Gerechtshof, radnice Stadhuis a bazilika svaté krve Basiliek van het Heilig Bloed. V bazilice je údajně uchována ampule s kapkou Ježíšovy krve. Na náměstí jsme pouze navštívili baziliku, kde se zrovna konala mše. Ve městě se nachází plno kostelů, do kterých stojí určitě nahlédnout, jako např. kostel Panny Marie.

Pokud nejste fandové muzeí, tak bohatě stačí, když se projdete na dvoře Bekyní Begijnhof, kde se nachází relaxační zóna. Na stromech jsou zabudovány dřevěné boudičky, kde se dá vylézt a odpočinout si od okolního světa v korunách stromů. Bohužel jsem tam byla nejspíše po sezóně, takže stromové domečky už nebyly přístupné. Za zmínku a návštěvu také stojí větrné mlýny, které se nacházejí na okraji města kolem řeky, tak 15 minut od náměstí Markt.

Jako správný turista jsem si nemohla nechat ujít jízdu v kočáře a plavbu vyhlídkovou lodí. Kočár tažený jedním koníčkem začíná a končí svou trasu na náměstí Markt. Trasa vede klikatými uličkami kolem všech hlavních památek a trvá přibližně 30 minut, včetně 5 minutové pauzy pro koně. Platí se až po jízdě jednotná cena 44 € a nezáleží na tom, kolik lidí v kočáře sedí. Další atrakcí, kterou jsem vyzkoušela, byla plavba vyhlídkovou lodí. Míst, odkud můžete nasednout na lodičku je více a rozhodně je nejde během prohlídky města přehlédnout. Lístek mě stal 8 €/osoba a jízda trvala 30 minut. Průvodce celou jízdu komentoval ve 3 jazycích. Lodička projíždí kanály až k jezeru lásky Minnewater. Celkovou romantiku umocňují všudypřítomné labutě a kachny. Ceny těchto atrakcí jsou všude stejné, takže nemusíte hledat, kde nabízejí danou atrakci levněji.

plavba

Plavba v úzkých kanálech města na lodičce.

Místní speciality a pivo

Kde se najíst dobře a levně? Dobře se najíte úplně všude, pokud zrovna nepůjdete do rychlého občerstvení na náměstí Markt. Kde se najíst levně, tak na to jsem nepřišla. Většinou se ceny hlavního jídla pohybují od 10 € a více. Já jsem se výborně najedla v malém a útulném bistru Terrastje, kde jsem vyzkoušela místní lasagne a sendvič s vajíčkem a salátem. Cena jídel se pohybovala kolem 10 – 15 €. Určitě můžu doporučit, moc mi chutnalo. Pokud jste slyšeli o typických belgických hranolkách, tak vám můžu s klidem oznámit, že jsem už ochutnala i lepší.

Jako správný turista jsem musela vyzkoušet i proslulé belgické čokolády a pivo. Chutné pivo Kwak podávané v atraktivní sklenici jsem ochutnávala přímo na náměstí, kde jsem si také dost připlatila. Cena piv se liší, ale většinou se pohybuje od 4 – 10 €. Nejlevnější varianta je, si koupit pivo v obchodě (1,50 – 4 €) a vychutnat si ho přímo na hotelu. Čokoládičky jsem ochutnávala na každém rohu a to od horké čokolády do ruky až po pralinky, muffiny a vafle. Pokud chcete přivést domů na ochutnání nebo jen tak sobě do zásoby, tak nejlépe nakoupíte v obchůdku s názvem Daya Chocolates. Obchůdek nabízí nepřeberné množství čokolád za tu nejlepší cenu ve městě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *