Dubrovník nebo také nazývaný „perla Jadranu“. Tento název je oprávněný, jelikož Dubrovník patří mezi nejatraktivnější a nejnavštěvovanější město chorvatského pobřeží. Stále nevíte kam na dovolenou? Seznamte se v mém článku s perlou na jihu Dalmácie a možná už budete mít vybráno.
Současnost a trocha historie
Dubrovník je významné přístavní město, které najdeme na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří. Město se pyšní umělecky a historicky unikátní stavbami a patří tak k nejcennějším památkovým komplexům v jihovýchodní Evropě. Proto také bylo v roce 1979 zařazeno do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO. Díky vysoké návštěvnosti a oblibě turistů zde vyrostly nejluxusnější hotelové komplexy, ale také například sportovní centra. Město je také považováno za chorvatskou kulturní metropoli. A jak to bylo s historií? Podle historických pramenů byla založena uprchlíky začátkem 7. století na pustém skalnatém ostrůvku osada Ragus. Na pevninské části pak v průběhu staletí vznikla osada s názvem Dubrava. Ve 12. století pak došlo ke spojení těchto dvou osad, když průliv mezi nimi byl zasypán.
Jak do Dubrovníku
Do Dubrovníku se pohodově dostanete z Prahy letecky, pokud vám teda nevadí jeden přestup v Římě. Cena letenek se pohybuje od 5 000 Kč/ zpáteční letenka a to v letní sezóně. Let s přestupem trvá 16 h, protože z Říma létají letadlo do Dubrovníku až ráno. Strávíte tedy jednu noc v Římě, což je dobrá příležitost, jak si prohlédnout koloseum a další památky. Pokud chcete cestovat autem, tak vězte, že vám to zabere přibližně 12 h a ujedete přes 1 000 km. Bývala možnost jet z města Rijeka trajektem přímo do Dubrovníku se společností Jadrolinija, bohužel tento spoj letos zrušili. Doufejme, že ho obnoví, jelikož trajekt zastavoval i na dalších známých ostrůvkách. Cesta trvala 24h, dalo se spát pohodlně na palubě a cena byla také suprová. Pokud spoj obnoví, určitě tuto informaci na našich stránkách nepřehlédnete.
Kde se ubytovat
I když Chorvatsko je pro nás cenově dostupné, tak samotný Dubrovník, už zase tak levný není. Já jsem ubytování vyřešila díky mému kamarádovi, který bydlí ve městě Zaton (15 minut autem od Dubrovníku).
Zaton je klidné město s útulnými restauracemi a krásnou zátokou, kde můžete sledovat západ slunce. Krásně si odpočinete od velkoměsta a turistů.
Ze Zatonu jezdí pravidelná linka autobusu do Dubrovníku na autobusové nádraží u přístavu trajektů. Krásným ubytováním ve městě je penzion Mali Raj (1 000 Kč/noc/2 dospělí/sezóna) nebo Villa Babilon (podobná cena). V centru Dubrovníku můžete vyzkoušet levné a pohodlné ubytování například jednom ze tří apartmánů ve starém městě (2 000 Kč/noc/2dospělí). Trochu luxusu za dobrý peníz zažijete ve Villa Katarina nebo Grand Hotel Park. Vybrat si můžete z dalších možností na rezervačním systému booking.com.
Památky, kultura a koupání
Nejatraktivnější část města je samozřejmě staré město, jinak Dubrovník působí jako každé jiné obyčejné město. Jen malé upozornění, zaparkovat před hradbami pevnosti starého města je prakticky nemožné, proto raději choďte pěšky. Do pevnosti vede několik vchodů, takže pokud se nechcete mačkat v davu, tak doporučuji využít druhé dva vchody. Po překročení hlavní vstupní brány – Pilské brány zaujme na první pohled renesanční kostel sv. Spasitele z 16. století. Dalšími památkami, které určitě nepřehlédnete, jsou palác Sponza, Rolandův sloup, barokní chrám sv, Blažeje, Knížecí dvůr nebo městská zvonice. Krásnou stavbou je také například barokní dubrovnická katedrála P. Marie ze 17. století, která ukrývá velmi bohatou katedrální klenotnici. To byl výčet nejznámějších památek. Ve starém městě na vás dýchá historie na každém kroku.
Co ale podniknout pokud už vás nebaví kostely a baziliky? Co se třeba projít po nejcennější památce a pokochat se výhledem na moře a celé město? Jedná se o hradby pevnosti z 8. až 17. století, které lemují a obíhají kolem celého starého města. Hradby jsou dlouhé 1 940 metrů a jejich součástí je 15 obranných věží, z nichž nejmohutnější je válcová Minčeta. Na hradby lze vystoupit z několika míst. Jaké je vstupné? Plná vstupenka stojí 100 KUNA (350 Kč). Vstupenka platí i na vstup do pevnosti Bokar, která se nachází mimo hradby města, hned u Pilské brány. Tato pevnost sloužila jako zbrojnice, skladiště a ubytovna vojáků. Nebaví vás už chodit? Svezte se lanovkou na kopec Srdj a vychutnejte si panoramatický dechberoucí výhled na celé město i moře. Na kopci je také restaurace a obchůdek se suvenýry. Dospělí za zpáteční lístek zaplatí 108 KUNA. V sezóně lanovka jezdí od 9:00 – 24:00.
Je libo trochu kultury? Největší a nejdůležitější kulturní akcí jsou Dubrovnické letní hry. Jedná se o festival plný divadelních a hudebních představení. Součástí kultury jsou i muzea, tak co třeba navštívit kulturně – historické muzeum v Knižním paláci, Námořní muzeum nebo archeologické muzeum. Skvělý odpočinek najdete také například v krásném mořském akvárium, do kterého zaplatíte vstupné 20 KUNA.
Pokud nemáte rádi vedra a pečete se ve městě ve vlastní šťávě, tak si jednoduše na výlet do pevnosti přibalte plavky. Ve městě v blízkosti přístavu se můžete vykoupat, nachází se tam veřejná pláž.
Pokud se vám to nezdá, tak sedněte v přístavu na loďku, která vás převeze na nádherný malý ostrůvek Lokrum. Jedná se o přírodní rezervaci, kde se nacházejí ruiny kostelu, jezírka a plno pávů. Na ostrůvku je i nudistická pláž, takže plavky ani nepotřebujete. Nudistická pláž je oddělena plotem od ostatních míst ke koupání. Lístek tam i zpět + vstup na ostrov vás výjde přibližně na 60 KUNA.
Kam na jídlo
Přímo ve starém městě najdete spoustu míst, kde si sednout a najíst se nebo se občerstvit nějakým chlazeným drinkem. Jen počítejte s vysokými cenami a vysokou obsazeností. Kromě tradiční chorvatské kuchyně si také můžete vychutnat francouzskou, japonskou kuchyni nebo třeba kvalitní steaky. Co třeba zkusit středomořské speciality v dražší restauraci Dubrovnik, levnější restauraci Barba nebo vegetariánskou restauraci Nishta. Dobrou chuť!
Komentáře