Národní park Plitvická jezera se nachází ve vnitrozemí v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Jezera jsou tak pro většinu turistů chorvatského pobřeží vzdálená a jedná se tak o náročný výlet. Rozhodně se však vyplatí shlédnout krásu jezer a vodopádů nebo si vychutnat kouzlo místa, kde se natáčely oblíbené Mayovky a příběhy hrdiny Vinnetoua.

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera („Plitvičká jezera“) se nachází mezi městy Karlovac a Zadar v oblasti vápencových masívů na horním toku řeky Korana. Park se rozprostírá na ploše 295 km2 a je tvořen soustavou 16 jezer, které jsou navzájem propojeny vodopády a různými kaskádami. Park je rozdělena dvě části: horní část je tvořena 12 jezery (největší a nejhlubší jezero Kozjak) a dolní část je tvořena čtyřmi jezery. Obdivovat můžeme i krásu nejvyššího vodopádu, který vytváří říčka Plitvice. Voda spadá do údolí z výšky 78 metrů. V parku se také nachází přibližně 20 krasových jeskyň. Barva vody v jezírkách se neustále mění od azurové přes smaragdově zelenou až po tmavě modrou. Jak je to možné? Barva se mění v závislosti obsahu minerálů a organismů ve vodě nebo díky různému úhlu dopadu slunečních paprsků. V zimě jezera zamrzají, v létě se pak teplota vody do 24 °C.

Úchvatná Plitvická jezera udivují jsou nádherou nejen návštěvníky, ale i filmaře. Kolem jezer se například proháněl Vinnetou v legendárním filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Historie a vznik jezírek

S úchvatnými vodopády se setkáte na každém kroku.

S úchvatnými vodopády se setkáte na každém kroku.

Jezírka s krásnými vodopády vytváří travertinový kaskádový vodní systém, který vznikl přibližně před osmi tisíci lety. Díky působení erozní činnosti řeky Korana, se do vápencového podkladu vryly hluboké prolákliny, které dnes tvoří dno jezírek. Účinky eroze přetrvávají dodnes, a tak jsou jezera neustále formována narůstáním travertinových hrází a bloků. Ke vzniku travertinových teras přispívají kromě eroze také unikátní bakterie, které žijí v mechu a trávě na terasách. V současnosti dochází k narůstání teras přibližně 3 cm/rok. Část jezer také vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a následným naplněním vodou. A co říká pověst? Podle pověsti došlo ke vzniku jezírek v době sucha, kdy se lidé modlili o kapku vody. Nad obyvateli se slitovala Černá královna, která přivolala déšť. Déšť trval mnoho a mnoho dní, dokud se jezírka nevytvořila.

A teď trochu historie. V roce 1777 kněz Dominik Vukasovič poprvé použil označení Plitvická jezera. V 19. století vznikla komise na ochranu oblasti Plitvických jezer. Na ochranu unikátní kaskády byl v roce 1949 založen národní park. Na seznam světového přírodního dědictví UNESCO byl park zařazen v roce 1979. Do roku 1958 byl park pro turisty nedostupný, a jelikož si jezírka rychle získávala oblibu, tak se stala hlavní turistickou atrakcí.

Fauna a flóra

Voda v jezírkách je nádherně průzračná.

Voda v jezírkách je nádherně průzračná.

Voda v jezírkách je průzračně čistá, a tak můžete obdivovat krásu spadlých a porostlých stromů nebo pozorovat pstruha obecného a potočního nebo jelce. V hojném zastoupení se zde také můžeme setkat s mloky a čolky. Porost v parku je přísně chráněn. Bylo zde objeveno 1 100 druhů rostlin. Královnou mezi kvetoucími rostlinami je jednoznačně orchidej.

Cesta na Plitvická jezera

Pokud jste zrovna na dovolené v Chorvatsku, tak je pro vás cesta jednodušší a kratší. Například z Istrijského poloostrova z města Rovinj trvá cesta přibližně 3 hodiny. Ze Zadaru vám potrvá cesta přibližně necelé 2 hodiny, ze Splitu 2,5 hodiny a z Makarské riviéry pak cca 3,5 hodiny. Výlet si také můžete naplánovat jako součástí trasy na pobřeží nebo cestou zpět. Udělat si výlet do národního parku z Česka je už časově náročnější. Z Prahy je trasa dlouhá cca 900km, což se dá krásně zvládnout za 10 hodin.

Další alternativou je, pokud se vám nechce řídit nebo jste na dovolené s cestovkou, zaplatit si zájezd přímo z kempu. Jednotlivé kempy i města nabízejí nepřeberné množství zájezdů a exkurzí. Samozřejmě si trochu připlatíte. Ceny se pohybují od 2 500 Kč a víc v závislosti na místě, ze kterého chcete jet. Z města Rovinj jezdí například pravidelná linka do města Karlovac (560 Kč/jeden směr). Z Karlovace pak jezdí autobus přímo k jezerům přibližně za 170 Kč/jeden směr. Cesta zabere přibližně 6h. Doporučuji vyrazit prvním autobusem, jelikož cena je nižší a navíc prohlídkou samotného parku se také zdržíte. Jízdní řád i z jiných měst a další informace najdete na stránkách BusCroatia. Poslední možností je také zapůjčení auta v půjčovně (od 1 000 Kč/den).

Ubytování

V parku se jednoduše můžete ubytovat v hotelovém komplexu s názvem Plitvice. Další možností jsou také hotely v těsné blízkosti jako BellevueVilla Knezevic nebo Guest House Plitvička. K dispozici jsou i autokempy Borje v městě Korenice nebo kemp Korana, který leží za hranicemi parku. Ubytování seženete i v různých soukromých apartmánech. Kvalitní a zároveň cenově dostupné ubytování v blízkosti Plitvických jezer seženete určitě přes nejlepší hotelový vyhledávací systém booking.com.

Otevírací doba a vstup

Přeprava lodí po jezerech je v ceně vstupenky.

Přeprava lodí po jezerech je v ceně vstupenky.

Do areálu Plitvických jezer vedou dva vstupy s parkovištěm a občerstvením: Rastovača v dolní částí, Hladovina (dočasně uzavřený) a Flora. Při zakoupení vstupenky dostanete zdarma i mapku, na které jsou vyznačeny prohlídkové trasy. Součástí parku je i doprava uvnitř parku autobusem nebo lodí zdarma. V celém parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras (různě časově náročných), které jsou od sebe barevně odlišeny. Celou dobu se pohybujete po dřevěných cestičkách, vstup mimo je zakázaný.

Park je otevřen každý den i o svátcích od 8:00 – 16:00. Kolik stojí vstupné? Cena vstupného se lišší podle sezóny. V hlavní sezóně (od července do srpna) zaplatíte 630 Kč/dospělý a 385 Kč/student. Od listopadu do ledna zaplatíte 192 Kč/dospělý, 157 Kč/student. Po zbytek roku pak ceny vstupenek stojí pro dospělého 385 Kč a pro studenty 280 Kč. Kromě jednodenní vstupenky si také můžete koupit dvoudenní vstupenku, která v hlavní sezóně stojí pro dospělého 980 Kč a pro studenty 735 Kč.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *