Chorvatské pobřeží od severu až na úplný jih je lemované nádhernými městy s bohatou historií a vždy příjemnými a usměvavými lidmi. Výběr je obrovský, kam tedy vyrazit na letní dovolenou? Co třeba zkusit nejromantičtější město chorvatského pobřeží – Rovinj, které leží na západním pobřeží poloostrova Istrie?

Seznámení s městem a krátká historie

Jak už bylo řečeno, přístavní město se nachází na západním pobřeží poloostrova Istrie. Díky své výhodné pozici na pobřeží Jadranského moře a historickému rázu centra města je oblíbeným a vyhledávaným turistickým cílem. V okolí se nachází 22 malých krásných ostrůvků, na kterých se dá nerušeně od veškeré civilizace odpočívat a relaxovat.

První zmínka pochází ze 7. století, kdy bylo město známé pod názvy „Ruigno“ a „Rovingo“.

Město bylo postaveno podle vzoru středověkých a renesančních benátských měst. Charakteristické pro Rovinj jsou úzké domy a sítě úzkých romantických uliček. Rovinj spadal od roku 1797 pod Rakousko – Uhersko, teprve po druhé světové válce spadá pod Chorvatsko. Staré město Rovinj bylo v roce 1963 prohlášeno za kulturní památku a dodnes je oblíbených turistickým cílem.

Cesta do Rovinje

Ať už bydlíte v kterémkoliv koutě České republiky, vždy můžete vyrazit do Chorvatska autem. Například cesta z Ostravy a zároveň i z Prahy vám zabere přibližně 10 hodin. Další variantou je autobus, kdy pravidelnou linku Praha – Brno – Rovinj zajišťuje autobusová společnost Eurotours nebo Tourbus. Pokud pojedete z Prahy (ÚAN Florenc), tak v Brně (ÚAN Zvonařka) budete muset přestoupit na jiný autobus. Nemusíte se ničeho bát, časová rezerva na přestup je přibližně 30 minut, a v případě nutnosti autobusy na sebe čekají. Autobusy jezdí jednou týdně a pouze v sezóně, do Rovinje vždy každý pátek a zpět vždy každou sobotu. Cesta z Prahy trvá přibližně 17 hodin. Cena zpáteční jízdenky vychází na 1 800 Kč/student a 2 400/dospělý. Do Rovinje se dá dostat i letecky. Cesta je ale složitější a rozhodně dražší. Z Prahy létá letadlo do Puly (od 5 000 Kč a více), kde přestoupíte na autobus do Rovinje.

Kde se ubytovat

Naturistický kemp Vallta

Naturistický kemp Valalta.

Jednoduchým způsobem, kde složit hlavu, je apartmán nebo hotel přímo ve městě. Na každém rohu najdete někoho, kdo nabízí ubytování, ale v sezóně si určitě pokoj rezervujte několik týdnů dopředu. Velkou nabídku hotelů a apartmánů najdete na rezervačním systémů booking.com. Jen pro představu, v centru města začínají ceny od 3 000 Kč/noc a v okolí centra (1 km od centra) od 1 000 Kč/noc. V okolí města se nachází také plno kempů s nádhernými plážemi a výhledem na město. Nejbližší kemp k městu, ale zároveň s né tak krásnými plážemi, je kemp Porton Biondi. Nádhernými plážemi a úžasným výhledem na město se může pyšnit kemp Amarin. Milovníci naturismu si zde také přijdou na své. Kousek od města se nachází naturistický kemp Valalta. Krásnou možností ubytování mimo kemp je penzion Villa Tre Marie nebo hotel přímo v centru starého města Angelo d´Oro.

Co navštívit a vidět

Projít si všechny úzké a křivolaké uličky ve městě je snad povinností každého turisty. Větší romantiku však zažijete, pokud se do města vydáte večer. Město je nádherně osvětlené a ulice ožívají pod rukama umělců, hudebníků a malířů. Můžete si krásně projít pobřeží nebo se projít klikatými uličkami až na samotný vrchol kopce ke kostelu sv. Eufemie. Kostel sv. Eufemie je dominantou města. Byl postaven v 18. století v barokním stylu. S vrcholu věže shlíží na město bronzová socha sv. Eufemie, která je patronkou kostela i města Rovinj. Zvonice je vysoká 60 metrů a řadí se tak k nejvyšší na Istrii. Interiér kostela si můžete prohlédnout zadarmo, na zvonici zaplatíte symbolický poplatek. Otevřeno je v sezóně od 10 – 17 hodin. Ke kostelu vede více cestiček, jednou z nich je i cesta vedoucí přes bránu tzv. Balbijův oblouk.

městský trh

Na městském trhu koupíte čerstvou zeleninu, ovoce, sýry, ryby…

Čerstvou zeleninu a ovoce a další dobroty si koupíte na městském trhu Mercato Cittadino. Nachází se tam pekařství, rybárna a masna, kde prodávají ty nejlepší a největší kotlety. Kousek od trhu se nachází muzeum města Rovinj, které bylo založeno v 20. století pro shromažďování a vystavování uměleckých děl. Muzeum je umístěno v barokním paláci. Každý rok se zde koná výstava různých umělců jako například Pabla Picassa nebo Salvadora Dálího. Ve městě se také nachází akvárium, které najdete naproti přístavu rybářských lodí. Jedná se o nejstarší akvárium ve městě. Mezi další památky patří například památník padlým, kostel sv. Františka z Assisi, výstavní ulička pro turisty Carera, kostelík Nejsvětější Trojice, náměstí Maršála Tita nebo Hodinová věž.

Z města Rovinj si můžete také udělat výlet do okolí například do Národního parku Brijuni, přírodní rezervace Limský kanál, na Plitvická jezera nebo do římského amfiteátru v Pule.

Istrijská kuchyně

Istrijská kuchyně

Istrijská kuchyně.

Jelikož městečko Rovinj leží na pobřeží, tak dary a plody moře tvoří velkou většinu nabídky v jídelníčku. Pokud zrovna nejste milovníci mušlí, lignijí, krevet, mušlí, chobotnic a dalších potvůrek, tak nezoufejte. V rybárně na městské trhu si můžete koupit rybičku, a rozhodně je z čeho vybírat. Na trhu také seženete istrijský pršut, který je vynikající, nebo různé druhy ovčích sýrů, klobás a oliv. Mezi tradiční istrijske pokrmy patří maneštra – hustá polévka se zeleninou a fozelemi, žgvacet – paprikáš se specifickou chutí nebo peka – maso se zeleninou a brambory se peče v jednom velkém pekáči přímo na rozpáleném uhlí. Mezi klasické pokrmy, které si můžete objednat v restaurací je pljeskavica a čevapčiči – mleté maso ve tvaru placky nebo válečku. K masu určitě ochutnejte ajvar – vařená směs lilku, rajčat, paprik a bylinek. Oblíbené jídlo mezi turisty je také směs různého druhu masa, taková masový talíř – mješane maso. Dále za ochutnání určitě stojí olihně (plněné nebo smažené) – lignije, slávky – dagnje, ropušnice obecná  – škarpina nebo pečené sele. Čím vším všechny ty dobroty zapít? Excelentní je istrijské víno Malvazija. Za ochutnávu také stojí chorvatské pivo nebo špeci – fanta s kolou.

Kam si zajít na jídlo? Ve městě narazíte na každém kroku na restaurace, takže stačí si jen vybrat. Mezi mé oblíbené restaurace patří Kažun – jedná se především o pizzerii, ale nabízí také dary moře a další oblíbené pokrmy. V restauraci vždy vládne příjemná atmosféra. Restaurace se nachází kousek od města. Přímo ve starém městě se nachází restaurace Veli Jože, která je vyzdobena různými artefakty, například skafandrem. Pokud jste ubytování v kempu Amarin, tak doporučuji vyrazit k místí restauraci za kempem s názvem Punta Križ. Restaurace se nachází hned u moře, takže výhled na vlny, lodičky a nádherný západ slunce je zaručený. Restauraci vedou místní lidé, kteří jsou moc příjemní a usměvaví. Doporučuji!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *