Jak reagovali mí kamarádi, když jsem jim slavnostně oznámila, že se chystám do Bari? Typická reakce byla: „Ty jedeš na Bali?“. Taky vám název města Bari nic neříká? Tak jste tady správně.

Přístavní město Bari je hlavním městem oblasti Apulie a druhé největší město v jižní Itálii. V Bari jsem strávila pouhý víkend a rozhodně můžu říct, že město má turistům co nabídnout. Posuďte sami, zda stojí za návštěvu.

Letenky

Do Bari se dostanete letecky přímo z Prahy. Celková doba letu je přibližně 2 h. Letenky se dají sehnat velice levně u letecké společnosti Wizzair. Ceny zpátečních letenek začínají standardně na částce 2 000 Kč, avšak záleží na tom, v kterém období letíte. Za podobnou cenu jsem sehnala letenky i já a to během léta, ale jen díky akci letecké společnosti. Letiště v Bari bylo maličké, čisté a s připojením na wifi zadarmo.

Z letiště do centra Bari

Jak se dostat z letiště do centra? Jednoduše běžte za davem nebo za cedulkami, které vás zavedou na vlak, jehož konečnou zastávkou je Bari. Lístek stál přibližně 3 €/osoba a za necelou půlhodinku jste v centru. Koupit lístky si můžete pouze v automatech, ale ochotně vám pomohou slečny na informacích, ať už jede z jednoho nebo druhého směru.

Ubytovaní

Nejlevnější ubytování s výhodnou pozici jsem sehnala v hotelu Guest House Stazione Centrale. Hotel se nachází kousíček od starého města a zároveň asi jen 5 minut chůze od nádraží, odkud jezdí vlak na letiště. Za dvoulůžkový pokoj na 2 noci se snídaní zaplatíte 70 €. Hotel byl čistý, personál příjemný a navíc si můžete zadarmo vypůjčit mapičku města. Bezdrátové internetové připojení bylo dostupné ve společných prostorách zdarma. Jedinou výtku bych měla ke snídani, která vlastně jako by nebyla. Snídaní v ceně bylo myšleno ovoce a sušenky, které byly na stole. Součástí vybavení hotelu byla lednička, takže jste si mohli nakoupit vlastní potraviny. Problém v hotelu byla i nefunkční klimatizace, což v létě při teplotách 40 °C pocítíte. Nejjednodušší cesta, jak seženete ubytování na Bari a najdete nejlepší srovnání cen hotelů, je na booking.com. Přímo ve starém městě je nádherné ubytování v hotelu Bari Old Town. Luxusnějším a zároveň cenově dostupným hotelem je například Hotel Adria.

Co podniknout

Alberobello

Alberobello

Samotné město není ničím zajímavé, prostě taková městská klasika, kterou známe z větších měst. Proto se vydejte rovnou do staré části města, které je plné křivolakých uliček. Za návštěvu rozhodně stojí západní část Starého Města, kde se nachází pevnost Castello Svevo. Vstup do pevnosti pro studenty stojí 2 €. Pokud jste studenty architektury, tak máte vstup do památek zdarma. Úchvatnou památkou je také katedrála San Sabino a kostel San Nicola. Nejrušnější místem je náměstíčko Piazza Mercantile s palácem Sedile dei Nobili.

Pokud budete hledat na Bari krásné písčité pláže, kde se budete slunit celý den a chladit v azurovém moři, tak vás zklamu. Na Bari je pouze jedna jediná veřejně přístupná pláž Pane e Pomodoro. Jak už asi tušíte, tak se na pláž chodí koupat snad celé město. Nejlepší je vyrazit k moři spíše k večeru, kdy na pláži už není hlava na hlavě.

Za jeden den se dá krásně pojít celé Staré Město a co pak? Nejlepší variantou je si půjčit auto a vycestovat do okolních měst. Třeba do malého města Alberobello, které je součástí světového dědictví UNESCO. Město je známé díky své unikátní architektuře. Domečky jsou postaveny tzv. ve stylu Trulli. Domky Trulli jsou stavěné bez malty a mají zářivé bílé stěny, střechy jsou zdobené bílými znaky. Do Alberobella jezdí vlaky z Bari s hodinovými intervaly. Cena jízdenky pro studenty je 10 €/cesta. Cesta vlakem zabere přibližně 1 hodinu. Jen upozorňuji, že občas ve vlaku nefungovala klimatizace, což na vlastní kůži ucítíte především v létě.

Mořské speciality

srfgvqš

restaurace Da Nathalia

Během dne ve městě je většina restaurací a obchodů s potravinami zavřená, otevírají až k večeru. Jelikož jsem byla v Itálii, která je proslulá svou kuchyní, tak rozhodně byla povinnost vyzkoušet místní speciality. Cena hlavních jídel ve většině restaurací se pohybovala od 10 € a výš. V Bari jsem navštívila restauraci Da Nathalia, která se nacházela asi 5 minut chůze od hotelu. Jídlo a víno bylo výborné. Ochutnala jsem rybu, krevety a salát s italskou mozzarellou. Vše bylo čerstvé a rybičku mi dokonce přinesli ukázat. Moc jsem si tam pochutnala. Jediné co má u mě černý puntík, tak je obsluha, která byla vtíravá až otravná. Během pobytu jsem ochutnala také mušle – klasické černé slávky. Byly výborné. Ohledně jídla není co dodat, snad jen, že italská kuchyně je oprávněně řazena mezi nejlepší kuchyně světa.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *