Pokud je Mnichov pouze mezipřestávkou ve vaší dlouhé cestě a máte pouze jeden den nebo dokonce méně času na prohlídku města, tak jste tady správně. Přečtěte si, co se dá stihnout v hlavním městě Bavorska – Mnichově za jeden den.

Cesta Praha – Mnichov

Do Mnichova se dostanete všemi dopravními prostředky – autem, autobusem, vlakem i letadlem. Který dopravní prostředek je nejrychlejší a cenově nejvýhodnější? Tady je takový malý přehled. Mnichov je vzdálený od Prahy necelých 400 km, takže autem cestu zvládnete za necelé 4 hodiny. Jen o hodinu více pojedete autobusem. Jízdenky si můžete online zakoupit u autobusové společnosti Flixbus od 20 € nebo přímo u řidiče, ale už za vyšší cenu (40 €). V autobuse je dostupné WiFi připojení, které ale moc spolehlivě nefunguje. Vlakem trvá cesta cca 6 hodin. Pokud si zakoupíte jízdenku u železniční společnosti České dráhy, tak vás výjde jednosměrný lístek pro dospělého člověka bez jakýchkoliv slev na cca 530 Kč. Nejvíce se prodraží samozřejmě cesta letadlem, kdy ceny zpátečních letenek se pohybují od 3 000 Kč. Jedinou výhodou však je, že letadlo vás tam dopraví za necelou 1 hodinu.

Spolehlivým a pohodlným autobusovým dopravcem je společnost Flixbus, která Vás dopraví na autobusové nádraží v Mnichově za 4 hodiny a krásných 20 € /cesta.

Ubytování

Pro možnost širokého výběru je dobré začít hledat ubytování včas. Pro rezervaci prostřednictvím online systému můžete využít ověřený a nejvíce populární rezervační systém booking.com. Pro ty, co si chtějí užít Mnichov na vysoké noze, tak pokoj v luxusním hotelu a v centru města se pro představu pohybuje okolo 200 €/noc například hotel King´s Hotel CityStay. Levnější variantou jsou dvouhvězdičkové hotely, které seženete za příjemných 50 €/noc například Hotel Eder. Pokud chcete ušetřit za ubytování, tak dobrou variantou jsou hostely, ve kterých necháte zhruba 30 €/noc (Wombats City Hostel).

Památky

Radnice na Mariánském náměstí (Marienplatz).

Radnice na Mariánském náměstí (Marienplatz).

Za jeden se určitě stihnete v pohodlném tempu navštívit a prohlédnout si všechny zajímavé památky. Kam by se měly vydat vaše kroky jako první? Určitě do středu historického města, do kterého můžete projít západní bránou Karlstor. Tou se dostanete na Mariánské náměstí (Marienplatz) s nejstarším Mariánským sloupem v Evropě. Součástí náměstí je také Stará a Nová radnice. Stará radnice (Altes Rathaus) z 15. století se nachází ve východní části náměstí. Dnes v ní můžete navštívit muzeum hraček. Bohatě zdobená Nová radnice (Neues Rathaus) byla postavena v neogotickém stylu v 19. století. Pokud si počkáte, tak se můžete těšit na krásnou zvonkohru každý den přesně v 11 a 12 hodin, která je součástí Nové radnice. Zároveň se v radnici nachází infocentrum pro turisty. Další důležitou památkou, která je součástí Starého města, je kostel Panny Marie (Frauenkirche). Pochází z 15 století a charakteristickým prvkem jsou dvě stometrové věže s kopulemi.

Za návštěvu určitě stojí náměstí Odeonplatz, na kterém se nachází klasicistní sloupová chodba Feldherrnhalle a největší městský palác v Německu Residenz. V minulosti sloužil jako palác a rezidence bavorských vévodů a králů, v současnosti se v paláci nachází muzea. Vstup do jednotlivých muzeí a klenotnice můžete zkombinovat (11 €/dospělý) nebo si prohlédněte pouze klenotnici nebo rezidenci (7 € /dospělý). Zdarma se můžete projít přilehlými zahradami a náměstím uvnitř rezidence. V zahradě Hofgarten se nachází plno krásných památek a zajímavostí. Například Bavorská státní kancelář, před jejímž vchodem se nachází válečný pomník vystavěný na památku padlých během první světové války. Pomník je zajímavý především tím, že uvnitř obdélníkové místnosti leží socha ve tvaru postavy mrtvého vojáka.

Pokud projdete zahradami za Bavorskou státní kanceláří až nakonec, tak vás čeká ohromné překvapení. Pro všechny milovníky surfování se zde zrodilo tzv. říční surfování (riversurfing). V centru města si tak můžete zasurfovat na řece Eisbach, která je ve skutečnosti umělým vodním kanálem a ramenem řeky Isar. V kanále se tak tvoří metr vysoká stojící vlna, na které si můžete zasurfovat na vlastní nebezpečí. Pár metrů za kanálem najdete Bavorské Národní muzeum (Bayerisches Nationalmuseum), ve kterém se nacházejí sbírky bavorského a mezinárodního umění od středověku do začátku 20. století. Otevřeno je vždy každé úterý – neděle od 10:00 – 17:00. Za vstupenku zaplatíte 7 €/ dospělý, do 18 let vstup zdarma. Kousek od muzea se nachází krásný památník míru Friedensengel. Pokud jste milovníci muzeí, tak vám doporučuji zajít na královské náměstí (Königplatz), kde můžete navštívit třeba muzeum antického umění.

Říční surfování (riversurfing) v centru Mnichova.

Říční surfování (riversurfing) v centru Mnichova.

Velkou turistickou atrakcí, kterou určitě musíte navštívit, je letní sídlo bavorských vládců Nymphenburg. Barokní zámek patří k největším bývalým královským palácům v Evropě a jeho součástí je také rozlehlá zahrada. Mnichov nabízí také něco pro fanoušky rychlých kol, kteří mohou obdivovat bohatou historii luxusních vozů v BMW muzeu. V Mnichově se také najdete mnoho sportovních staveb, které byly vystavěny díky Olympijským hrám v roce 1972. V Olympijském parku si můžete prohlédnout Olympijský stadion a věž.

Jídlo a pití

Vynikající dortík v kavárně Literaturhaus.

Vynikající dortík v kavárně Literaturhaus.

V Mnichově se najíte v jakékoliv ulici a můžete vyzkoušet jakoukoliv kuchyni. Úplně každý si přijde na své. Hodně populární jsou například asijská bistra. Na dobrý dortík a kávu si doporučuji zajít do kavárny Literaturhaus v ulici Salvatorplatz 1. Ceny dortíku se pohybují od 6 € a více. Ceny kávy pak začínají na 4 €. Pro pivaře mám tip na populární pivovar a pivnici Hofbräuhaus. V Mnichově se také koná největší pivní festival na světě Oktoberfest. Festival probíhá vždy v říjnu a trvá 14 dní. Ceny piv se bohužel každoročně zvedají, a tak jste letos mohli zaplatit za tuplák piva víc než 10 €.

Comments 1

  1. Pingback: Norsko - Lofoty | Dovolená V Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *