V článku Vám přinášíme tip na jednodenní, krásný a jednoduchý výlet za hranice do národního parku Saské Švýcarsko. Tento národní park je velkým turistickým lákadlem nejen díky nádherné krajině plné pískovcových skal a stěn, ale také kvůli husté sítí turistických cest a stezek různých obtížností. My jsme se po stezkách vydali ke skalnímu mostu Basteibrücke a zavedly nás také až k pevnosti Königstein. Vypravte se na výlet za hranice v našich stopách.

Národní park Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko (Sächsische Schweiz) se nachází v Německu, jihovýchodním směrem od Drážďan. Jižní strana parku navazuje na státní hranice s Českou republikou na národní park České Švýcarsko. Dohromady tak utvářejí oblast známou pod názvem Českosaské Švýcarsko. Přírodu a okolní krajinu národního parku vytvářejí skalní města, stolové hory, soutěsky a hluboké rokle. Celá oblast je tak rájem nejen pěších turistů, ale samozřejmě i skalních lezců, kteří mohou lézt libovolně po skalách.

Park je protkán hustou sítí stezek a cestiček, kterou mohou být jednoduché a pohodlné, ale i fyzicky náročné.

K hlavním turistickým cílům v oblasti patří například skalní most Basteibrücke, stolová hora Lilienstein, Pfaffenstein, skalní hrad Neurathen nebo pevnost Königstein, která fungovala v minulosti jako letohrádek, lovecký zámek či státní vězení.

Výhled z pevnosti Königstein na nádhernou krajinu Saského Švýcarska.

Výhled z pevnosti Königstein na nádhernou krajinu Saského Švýcarska.

Doprava

Nejjednodušší a nejkrásnější způsob dopravy do Saského Švýcarska je vlakem. Z Prahy jedou přímé vlaky do konečné stanice Badschandau. Pokud pojedete jiným spojem než přímým, tak čekejte přestup v Děčíně. Cesta trvá necelé 2 h a cena se různí podle slevových karet a výhod. Bez jakékoliv výhody výjde zpáteční jízdenka přibližně na 600 Kč. Pokud používáte slevovou kartu IN karta 25, tak si můžete zakoupit lístek pouze do Děčína, jelikož kartička platí pouze na území ČR. Výhodnou jízdenkou tímto směrem, kterou nabízejí České dráhy, je síťová jízdenka Labe – Elbe. Jednodenní síťová jízdenka pro jednu osobu tak vychází na 250 Kč. Samozřejmě to má háček. Pozor, tato jízdenka však neplatí v Německu na vlaky typu EC, EN a CNL. To znamená, že při cestě si musíte vyhledat pouze osobní vlaky a vlaky, které vyhovují požadavkům jízdenky. Více informací o jízdence Labe – Elbe najdete na stránkách Českých drah.

Úžasnou variantou s trochou romantiky a skvělým zážitkem pro děti je plavba lodí z Děčína do Badschandou!

Úžasnou variantou s trochou romantiky a skvělým zážitkem pro děti je plavba lodí z Děčína do Badschandou, která vychází na dospělého člověka 280 Kč/zpáteční cesta. Plavba po Labi funguje pouze v sezóně, což je od června do září. Více informací najdete na stránkách Labského plavení.

Z Badschandou na skalní most Basteibrücke

Plavba z Badschandau do Kurort Rathen parníkem je skvělým zážitekm.

Plavba z Badschandau do Kurort Rathen parníkem je skvělým zážitekm.

Z vlaku tedy vystoupíme ve stanici Badschandou a co dál? Lázeňské město Badschandau je nejstarším lázeňským letoviskem v Německu a určitě stojí za prohlídku. My se však prohlídkou nezdržovali a rovnou z vlaku jsme nastoupili na parník směřující do stanice Kurort Rathen. Parník kotví na druhé straně, a proto musíte jít tak 10 – 15 minut pěšky od nádraží. Pokud bude mít Váš vlak zpoždění, tak si stačí vzít u nádraží taxíka (stojí tam pouze jeden). Cesta trvá tak 4 minuty a zaplatíte přibližně 2 €. Když nestíháte, tak se nedá nic jiného dělat. Plavba krásným parníkem stojí za jednu cestu pro dospělého 10 €. Za ten zážitek to opravdu stojí. Plavební plán a další informace najdete na německých stránkách Dampfschiffahrt.

Z cílové stanice Kurort Rathen pak jednoduše vyšlapete po cestičkách až ke skalnímu mostu Basteibrücke. Cestou se nemáte kde ztratit, stezka je krásně značená a vede skrz pískovcové skalní stěny. V létě tak během cesty najdete ve stínu skal příjemný chládek. Skalní most Basteibrücke vznikl v 19. století, měří 76 metrů a překlenuje hlubokou propast. Kamenný most spojuje mezi sebou Bastei a skalní hrad Neurathen. Skalní hrad pochází ze 14. století a dnes z něj zbyly pouze zbytky. Vstup na hrad stojí 1,50 €. V okolí Bastei se nachází nespočet vyhlídek, odkud jsou nádherné výhledy na Labský kaňon a také na okolní skalní věže.

Cesta na Königstein

Z Basteibrücke se klidně můžete vydat stejnou cestou dolů do přístavu, kde vás převozník převeze na druhou stranu řeky Labe. Odtamtud se vydáte k místnímu autobusovému nádraží, kde sednete na autobus, který jede do Königsteinu. Vystoupíte ve stanici Königstein, Reissiger Platz. Cesta netrvá dlouho, tak 10 – 15 minut. Hned naproti se nacházejí restaurace, pizzerie nebo rychlé občerstvení, kde si můžete dát oběd.

Nezapomínejte však, že jste v Německu, takže ceny jídel se budou pohybovat v jiné cenové relaci. My jsme se najedli v rychlém občerstvení, kde jsme zaplatili 4,50 € za řízek a hranolky.

Cesta k pevnosti je jednoduchá, nenáročná a dobře značená. Vstup do pevnosti stojí v sezóně (březen – říjen) 10 €/dospělý a 7 €/student, mimo sezónu 8 €/dospělý a 6 €/student. Na vstup do pevnosti můžete použít 2 výtahy, které vás vyvezou přes hradby vysoké až 42 metrů. Obrovskou výhodou je, že průvodce pevností, orientační plánek, audioprůvodce nebo informační letáky obdržíte v češtině, takže se nemusíte bát, že nebude ničemu rozumět.

Po výstupu z výtahu se ocitnete v nadmořské výšce 247 metr. Trasa kolem hradeb měří přibližně 2 kilometry a naskytnou se vám nádherné a úchvatné výhledy do údolí řeky Labe, na Saské Švýcarsko a výběžky oblasti Krušných hor. Celkově se na skalní plošině nachází přes padesát různých staveb a stavbiček. Při prohlídce tak uvidíte nejstarší německou kasárnu z 16. století, hradní kapli, hladomornu, posádkový kostel, nejhlubší studnu v Sasku s hloubkou 152,5 metrů.

Cesta domů

Vláček, který Vás sveze z pevnosti.

Vláček Festungs – Express, který Vás sveze z pevnosti.

Můžete jít opět pěšky až vlakovému nádraží nebo využít místní vláček – Festungs – Express. Jelikož už nás bolely po celém dni nohy, tak jsme se rozhodli vyzkoušet vláček. Ve vláčku zaplatíte 1,50 €/osoba a ten vás za to zaveze na přestupní místo Parkhaus am Malerweg, kde se také nachází informační centrum. Tam přestoupíte na turistický autobus, kde opět zaplatíte 1,50 €/osoba, a ten zaveze až k autobusovému nádraží pod pevností. Oba přípoje na sebe čekají, jelikož se jedná o turistickou atrakci. Dále pak už jen stačí dojít k vlakovému nádraží, které je kousíček, a počkat na vlak směřující do Česka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *