Chtěli byste si udělat příjemnou dovolenou na souostroví Lofoty a zároveň nechcete být závislí na cenách letenek, odletu letadla, počasí a cenách aut v půjčovnách? Tak zkuste vyrazit na Lofoty z České republiky vlastním autem. Cestou tak procestujete zajímavá místa, potkáte úžasné lidi a pokocháte se nádhernou krajinou národních norských parků. Přečtěte si článek o tom, co jsme zažili my, která místa jsme navštívili, kolik kilometrů ujeli nebo kolik nás to stálo.

Cesta Praha – Trelleborg

Autem do Norska se můžete dostat jak za pomoci trajektů, tak také po různých mostech, ale tím pádem počítejte se značnou zajížďkou. Pokud si vyberete cestu pomocí trajektů, tak musíte počítat s tím, že kromě benzínu a mýtného bude cena jízdenek vysokou cenovou položkou ve vašem rozpočtu. My jsme pro naši cestu využili trajekt, který jezdí z Německa z přístavního města Rostock do švédského Trelleborgu. Cesta z Prahy do německého Rostocku vám zabere přibližně 5 hodin. Cesta trajektem do Trelleborgu pak zabere 7 hodin. My jsme si zvolili noční trajekt, který nás cenově vyšel 95 €/2 osoby + auto za jednu cestu. Ceny se různí podle ročního období, zda cestujete v noci nebo přes den (o 30 € méně než v noci). Více informací o cenách jízdného a jízdním řádě najdete na stránkách StenaLine nebo Aferry. Za kajutu jsme neplatili, spali jsme na palubě ve spacácích, jídlo jsme měli s sebou. Na trajektu můžete zcela zdarma využít sprchy nebo saunu.

Trelleborg – Oslo

Trelleborgu jsme se vylodili v 6 hodin ráno a napojili se rovnou na dálnici vedoucí k norským hranicím. Cesta zabere přibližně 5 hodin. Cestou tam jsme se ničím nezdržovali a rovnou jeli přes Švédsko až hranicím s Norskem. Přirozenou hranici mezi Norskem a Švédskem tvoří most tzv. Svinesundský most, který vede pře úzkou úžinu Svinesund. Určitě se u mostu zastavte a odpočiňte. Je z něj nádherný výhled do okolí. V Oslu jsme tentokrát nezastavovali, jelikož ho už známe jako vlastní boty. Více informací o Oslu si můžete přečíst v článku Oslo – v zemi Vikingů.

Oslo – Trondheim

Steinvikholm

Hrad Steinvikholm z 16. století.

Kousek za Oslem jsme přenocovali na parkovišti s čistými záchody a sprchou. Jelikož jsme cestovali pouze dva, tak jsme se rozhodli přespat v autě. Můj otužilý spolucestující spal venku vedle auta ve spacáku. I takto se dá vyřešit ubytování, aniž byste utratili, avšak za cenu menšího nepohodlí. Cesta z Osla do Trondeimu vám zabere přibližně 6 hodin. Cestou tam jsme se nechtěli moc zdržovat, takže jsme většinu času strávili v autě. Spěchali jsme na Lofoty, což je pochopitelné. Ale i přesto jsme se zastavili kousek za Trondeheimem ve městě Skatval. Nachází se tam na ostrově hrad Steinvikholm, který byl postaven v 16. století. K hradu vede dřevěný most, takže se na ostrov dostanete bez problémů.

Trondheim – Bodø

Z Trondeimu jsme pak pokračovali rovnou směrem do Bodø. Cesta nám zabrala dalších 9 hodin. I tentokrát jsme naposled zvolili spaní v autě, takže za ubytování jsme zatím nezaplatili vůbec nic. Cestou jsme se zastavili u lososí řeky Namsen, kde se nachází lososí akvárium Namsen laksakvarium. Nachází se u vodopádu Fiskumfossen a stejnojmenné hydroelektrárny, která se může pochlubit nejdelšími lososími schody na severu Evropy (291 metrů). Ve městě Namsskogan jsme si zašli do Wildlifeparku, kde jsme mohli tiše obdivovat losy, soby, medvědy a další zvířata typická pro Norsko. Kousek od Namsskoganu se nachází brána do severního Norska, která vás uvítá. Do Bodø jsme se dostali odpoledne, kde jsme čekali na trajekt na Lofoty.

Bodø – Lofoty

Norsko - Bodø

Norsko – Bodø

Bodø jsme zjistili, že mimo sezónu (září), už tak často trajekty nejezdí, takže jsme strávili ve městě celé odpoledne. Město si projdete za necelou hodinku, zastavit se můžete v místním informačním centru, kde je k dispozici zdarma Wi-Fi a navíc vám ochotně řeknou, kdy vám jede trajekt, jelikož my jsme se v jízdním řádu nevyznali. Čekání jsme si zkrátili výletem do krásné vesničky Løpshavn. Nedaleko od Bodø (30 km) se nacházejí nejsilnější vodní víry na světě tzv. Saltstraumen. Z Bodø se pak třeba také podnikají výlety na ostrov Vaerøy, kde se nachází ptačí kolonie papuchalků, kormoránů a vzácných orlů mořských. Trajekt z Bodø jede do města Moskenes 3 – 4 hodiny. Lístky si můžete zakoupit předem (pouze 24h před odjezdem) nebo zaplatíte až na lodi, pokud se vejdete. Více informací najdete na stránkách Lofoty.

O tom, co jsme zažili a navštívili na Lofotách, si můžete přečíst v článku Lofoty – hon za polární září.

Cesta zpět

Poté co jsme procestovali Lofoty, jsme si ve městě Lødingen počkali na trajekt, který nás převezl do města Bognes. Cesta trvala hodinku a zaplatili jsme 68 NOK/ osoba (cca 190 Kč) a za auto přibližně 500 NOK (cca 1 400 Kč). Více informací najdete na stránkách Torghatten Nord. Jelikož cesta zpět byla stejná, jako tam, tak jsme projeli stejná města. Tentokrát jsme si však udělali prohlídku města Trondheim a město Lillehammer, kde se v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Ve městě Dombås jsme si prohlédli místní kostel a městečko. Zároveň se v okolí městečka nacházejí národní parky, kde jsme také v národním parku Rondane podnikli 2 hodinovou túru. V národním parku Dovre se nachází pozorovatelna Tverrfjellhytta, která byla postavena podle návrhu ateliéru Snøhetta. Jedná se o informační vyhřívaný pavilon s pozorovatelnou. Dalekohledem zde můžete pozorovat nádhernou planinu a na ní pasoucí se pižmoně severské nebo divoké soby. Vstup na vyhlídku je zdarma. Více o této nádherné vyhlídce se dozvíte v článku Snøhetta – pozorování pižmoňů severských.

Nádherná krajina Norska.

Nádherná krajina Norska.

Vyúčtování a ujeté kilometry

Celý výlet trval 10 dní, za kterých jsme přibližně ujeli 5 200 km. Kolik jsme dali za benzín? Ceny pohonných hmot v Norsku se pohybují mezi 12 – 15 NOK/litr (cca 33 – 42Kč). Tankovali jsme 3 x v Česku a 6 x v Norsku, což nás dohromady vyšlo na 9 500 Kč. Na některých silnicích se platí mýtné, které však nečiní podstatnou částku v rozpočtu. Za trajekty jsme přibližně vydali 7 000 Kč. Za ubytování jsme zaplatili naprosté minimum. Cestou na Lofoty a na Lofotách jsme spali v autě nebo ve stanu a cestou zpět jsme spali 2 x v kempech v chatičce, které byly ještě otevřeny. Jelikož v září už v Norsku moc turistů není, tak se dalo o ceny smlouvat. Za jídlo jsme neutratili nic, jelikož jsme si vezli všechno jídlo s sebou. Jelikož jsme jeli pouze ve dvou lidech, tak nás tento 10 denní výlet vyšel přibližně na 9 000 Kč v nejdražší zemi Evropy.

Comments 1

  1. Pingback: Norsko - Lofoty | Dovolená V Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *