Souostroví Lofoty patří k nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším místem v Norsku. Nacházejí se cca 100 – 300 km severně od severního polárního kruhu a jsou tvořeny přibližně 80 ostrovy. Lofotské souostroví vás uchvátí krásnou nedotčenou krajinou, rybářskými vesničkami, milými a příjemnými lidmi. Vydejte se s námi prozkoumat Lofoty křížem krážem v období září a jako bonus můžete tiše obdivovat polární záře.

Cesta na Lofoty

Polární záře na Lofotách.

Polární záře na Lofotách.

Nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak se dostat na Lofoty, je určitě letecká doprava přímo do hlavního města Lofot – Svolvaer. Další možností je se dostat letecky do města Bodø a odtamtud dále trajektem. Do těchto destinací létají letadla od společnosti Norwegian. Letenky jsou však docela drahé. Z Prahy do Bodø stojí zpáteční letenky okolo 7 000 Kč a více. Z Osla do Bodø už vycházejí letenky na 4000 Kč/zpáteční. Letenky z Prahy do Oslo se dají sehnat za rozumnou cenu (2 000 Kč/zpáteční). Dále létají letadla na Lofoty z Berlína nebo Mnichova. Pokud se tedy vydáte na Lofoty, počítejte s tím, že si na místě budete muset půjčit auto, abyste aspoň něco viděli. Proto jsme se rozhodli cestovat autem z Prahy až na Lofoty a zase zpátky.

Jak jsme cestovali, kolik jsme ujeli, jak dlouho to trvalo, kolik co stálo a co jsme cestou potkali, zažili a viděli, si můžete přečíst v článku: Expedice Lofoty.

Ubytování

Všeobecně je známo, že v Norsku můžete přespat v přírodě ve stanu mimo kempy. Samozřejmě to má své omezení, ale pokud si postavíte stan hezky v přírodě, tak to nikomu nevadí.

Jelikož jsme vyrazili kvůli polárním zářím, které jsou k vidění od září do dubna, tak se stanem se moc počítat nedalo. Stejně jsme však zkusili jednu noc přepsat ve stanu, ale v září už je na Lofotách docela chladno, takže musíte být opravdu otužilí.

Na ostrově se dá krásně přespat v rybářských chatkách, kempech, hostelech, hotelech i apartmánech. V letní sezóně je nutné si rezervovat ubytování s předstihem třeba přes rezervační portál booking.com. Krásným zážitkem, je přespání v typických rybářských chatkách tvz. Rorbu. Tyto domečky stojí na okraji pobřeží na vysokých kůlech. Rorbu byly původně určeny pro ubytování rybářů, kteří bydleli dále od přístavu. Pro tyto domečky je typická červená barva a dřevěná konstrukce. Dnes jsou chatky komfortní a dobře vybaveny, takže se v nich dá spát i v mimo sezónu. Pokud se bojíte, že mimo turistickou sezónu neseženete ubytování, tak to není pravda.

Co podniknout a kam se vydat

Skvělým místem pro odpočinek jsou pláže u města Flakstad.

Skvělým místem pro odpočinek jsou pláže u města Flakstad.

Nejvíce návštěvníku přijíždí na Lofoty trajektem z města Bodø do městečka s nejkratším názvem na světě – Å. Nejlepší je si půjčit auto v Bodø, abyste pak mohli po souostroví cestovat autem. Mimo sezónu jsou veškerá muzea v městečku zavřená, ale to nám nevadilo, jelikož jsme zase nepotkali nikde turisty a užívali si krajinu a klid.

Místní lidé jsou moc hodní, takže pokud poprosíte, tak vám muzeum klidně pro vás otevřou a provedou vás. V městečku Å můžete tak třeba navštívit norské rybářské muzeum nebo muzeum sušených ryb. Hezký výlet je pak jezeru Ågvatnet. Další zastávkou po silnici E10 je určitě městečko Sørvågen, kde stojí za prohlídku norské telefonní muzeum. Pokud sjedete ze silnice E10 cestou dostanete se do městečko Moskenes, odkud jezdí do Bodø trajekty. V městečku mají krásný kostel, kemp a vyhlídku na moře. Další zastávkou po silnici E10 je vesnice Reine, která je označována za nejkrásnější vesnici Norska, takže se zde musíte určitě zastavit. Skvělým odpočinkovým místem je město Flakstad a kemp Skagen Camping. Nacházejí se tam nádherné pláže a výhledy na moře. I když se nemůžete koupat, otužilci mají vstup povolen, tak si odsud pořídíte plno nádherných fotek. Než budete pokračovat dále po silnici E10, vyplatí se sjet do vesnice Nusfjord.

Nusfjord je jednou z nejmalebnějších vesnic na celých Lofotách. Jedná se o zachovalou vesnici z 19. století, která je obklopena vysokými skalisky.

Katedrála ve městě Kabelvag.

Katedrála ve městě Kabelvag.

Vesnice je považována za nejlépe zachovalou rybářskou vesnici v Norsku a spadá tak pod ochranu světového dědictví UNESCO. Dále pak budete pokračovat po silnici E10 přes městečko Napp, Leknes až do města Bøstad. Ve měste se na kopci nachází kostel Borg s krásným hřbitovem a hlavně zde můžete navštívit proslulé vikingské muzeum Lofotr Vikingsmuseum. Více informací o něm se dozvíte v článku Vikingské muzeum.

Pokud budete pokračovat dále po silnici E10 vyplatí se sjet do městečka Henningsvaer. Jedná se o rybářské městečko, kterému se přezdívá „Benátky Lofot“, jelikož je umístěno na ostrůvcích a všude okolo je moře. Navštívit zde můžete několik galerií nebo uměleckých dílem, převážně skláren s ruční výrobou. Dalším zajímavým městem po cestě je městečko Kabelvåg, kde můžete obdivovat místní katedrálu. Kabelvåg byla původní osada Vikingů na ostrovech. Jelikož se jedná o větší městečko, tak je zde dobré i přenocovat. Naší cílovou stanicí na Lofotách bylo městečko Lødingen, kde jsme si počkali na trajekt do Bognes. Pokud jste si vypůjčili auto v Bodø, tak stačí pokračovat po silni E6 do Fauske, kde odbočíte do Bodø.

Jak pokračovala naše cesta autem z Lofota do Prahy si můžete přečíst v článku Expedice Lofoty.

Turistické atrakce na Lofotách

Mezi hlavní turistické atrakce patří různé výlety na rybářských lodích, dobrodružné výpravy na raftech, pozorování různých druhů ptáků, safari po stopách velryb a kosatek a především také pěší výlety do hor. Více informací o různých turistických atrakcích najdete na stránkách Norska.

Kam na jídlo

Místní speciality – sušené solené tresky.

Místní speciality – sušené solené tresky.

Po celou dobu cesty jsme měli vlastní jídlo a vařili si sami. Pokud budete chtít ochutnat místní speciality, tak budete muset počítat s vysokými cenami. Ryby jsou na Lofotách jedním z hlavních artiklů a tak není divu, že mezi místní speciality patří například sušené solené tresky. Ryby zde můžete ochutnat na všechny možné způsoby. Rybičku si můžete také chytnout sami, jelikož na rybaření na moři nepotřebujete žádná povolení.

Ať už se vydáte na Lofotách kamkoliv, tak se vám naskytne úžasný výhled na moře, hory, nádherně barevné vesnice a úzké mosty spojující zelené ostrůvky. Lofoty vám přirostou k srdci a navždy zůstanou ve vašich vzpomínkách

 

Comments 2

  1. Pingback: Norsko - Lofoty | Dovolená V Evropě

  2. Pingback: Lofoty - Vikingské Muzeum | Dovolená V Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *