Vikingské muzeum (Lofotr Vikingsmuseum) nacházející se na souostroví Lofoty zaujme každého z vás, kdo pojede kolem městečka Borg. Proto jsme pro Vás připravili článek o historii muzea a přidali spoustu krásných fotek k tomu.

Trocha historie

Vikingské muzeum v městečku Borg.

Vikingské muzeum v městečku Borg.

Jak už bylo řečeno, muzeum se nachází v městečku Borg na souostroví Lofoty. Jak se dostat na Lofoty a k muzeu, si můžete přečíst v článku: Lofoty – hon za polární září. Část Lofot, kde se nachází muzeum, nebyla nikomu známa, dokud zde nebyly objeveny pozůstatky po asi největším vikingském obydlí. Toto obydlí pocházelo přibližně z roku 500 – 900 po Kristu. Během následujících 300 let sídlo prodělalo četné přestavby. Sídlo bylo zrekonstruováno podle původních plánů a dnes si tedy můžete prohlédnout, jak se zde za doby Vikingů žilo. Muzeum bylo otevřeno roku 1995 pro veřejnost.

Muzeum dnes

Ukázka dobových bot v expozici řemesel.

Ukázka dobových bot v expozici řemesel.

Zrekonstruována byla největší vikingská náčelnická rezidence, která se skládá z několika místností a hodovní síně. Její rozměry jsou úžasné – délka 83 metrů a šířka 8,5 metru. Tato úchvatná stavba je přesnou replikou stavby původní. Jen co vejdete do muzea, tak na vás dýchne vikingská atmosféra. Prohlédnout si zde můžete výjevy z každodenního života hospodářů a válečníků, ukázky řemesel a dobové potraviny. Nachází se tam také náčelnický trůn, kde se můžete vyfotit s dobovou přilbou a mečem.

Součástí muzea je i archeologická expozice a expozice dobových řemesel. V expozici dobových řemesel si můžete vyzkoušet, jak se vyráběli třeba boty, zpracovávala kůže nebo nosila voda. Zajímavé také jsou Vikingské společenské stolní hry.

V muzeu jsou také průvodci, kteří jsou oblečení v autentických kostýmech, nebo zde můžete ochutnat polévku, která byla připravená podle vikingské kuchařky.

Krásné okolí v blízkosti Vikingského muzea.

Krásné okolí v blízkosti Vikingského muzea.

Vikingské muzeum se neskládá pouze z náčelnické rezidence, ale jedná se o areál s pohřebištěm, několika pozůstatky staveb, farma a replikou vikingských lodí. Na farmě se pasou koně, krávy a prasata. Krátkou procházkou směrem k jezeru dojde ke třem zrekonstruovaným vikingským lodím, které jsou bohužel dostupné pouze v sezóně. U jezera se také nachází půjčovna lodí, kde se v sezóně můžete projet s průvodcem po jezeře. V létě se zde taky konají různé dobové akce a vikingský festival. Více informací o pořádaných akcích najdete na stránkách Vikingského muzea.

Otevírací doba a vstupné

Od května do půlky září je v muzeu otevřeno denně od 10:00 – 17:00, v průběhu srpna je zavírací doba prodloužena do 19:00. Mimo sezónu to už je trochu komplikovanější. V měsíci leden, listopad a prosinec mají otevřeno pouze ve středu a v sobotu od 12:00 – 15:00, v únoru – dubnu, říjen mají otevřeno od čtvrtka do soboty od 12:00 – 15:00.

Cena vstupenek do muzea se liší podle sezóny. V době největšího turistického ruchu si připlatíte. Od června do srpna stojí vstupenky 160 NOK/dospělý a 140 NOK student. Pokud budete chtít navštívit muzeum mimo sezónu, tak vstupenka stojí 140 NOK/dospělý, 130 NOK/student. Dětská vstupenky stojí vždy poloviny ceny vstupenky pro dospělého.

Comments 1

  1. Pingback: Norsko - Lofoty | Dovolená V Evropě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *