Hlavní město NorskaOslo je hlavním cílem turistů a důležitým bodem při cestování do dalších koutů Norska. Jak strávit jeden nebo více dní v jednom z nejdražších měst v Evropě? Architektonicky Oslo rozhodně nepatří k žádným skvostům, kam teda jít a co navštívit? Přinášíme vám par rada a tipů, jak si město užít a jaké hlavní turistické atrakce navštívit.

Jak se dostat do Osla

Do Osla se jednoduše dostanete letadlem, autem i autobusem. Z Prahy létají do Osla přímé lety se společností Norwegian za příznivé ceny. Při troše štěstí seženete letenky od 1 200 Kč/zpáteční, let trvá přibližně 2h. Velice levné letenky (od 500 Kč/zpáteční) seženete při letu z Polska z Poznaně nebo Gdaňsku. Cena letenky je lákavá, ale trmácet se do Polska je nevýhodné. Navíc tyto lety odlétají brzo ráno, takže byste museli vycestovat o den dříve, což se rozhodně nevyplatí. Autem se přepravíte trajektem z Německa z přístavního města Rostock do Göteborgu. Více informací se dozvíte v článku Lofoty – hon na polární záře. Další možností je autobus. Cesta trvá přibližně 24 hodin a zpáteční jízdenka stojí kolem 4 000 Kč/dospělý.

Z letiště do centra města

Letadla přistávají na největší norské mezinárodní letiště Gardermoen, které je vzdáleno od centra přibližně 50 km. Zastávky autobusů od společnosti Flybussen.no najdete před budovou hotelu Radisson Blu Scandinavia, interval autobusů je co 20 minut a jízda trvá přibližně 40 minut. Cena za lístek je 170 NOK/dospělý (cca 476 Kč) a 100 NOK/student (280 Kč). Jízdenky si můžete koupit online, výjdou vás levněji než na místě. Jízdní řád naleznete na stránkách autobusové společnosti Flybussen. Z letiště se také dostanete vlakem ze zastávky Flytoget do zastávky Oslo S (Oslo cental station). Vlak odjíždí každých 10 – 20 minut a cesta trvá 20 minut. Cena jízdenky se pohybuje okolo 180 NOK (504 Kč)/dospělý/jedna cesta. Jízdní řád naleznete na stránkách Flytoget.  Poslední možností je pronájem auta, pokud se chystáte vyrazit dále na sever.

Doprava ve městě MHD

Jeden lístek s platností jednu hodinu si v oslu pořídíte za 22 NOK, což je v přepočtu na koruny vysoká částka. U řidiče pak samozřejmě stojí lístek o něco více. Pokud chcete cestovat po Oslu celý den, pak se určitě vyplatí 24 hodinová jízdenka zvaná Dagskort. Jízdenka vychází cenově na 60 NOK. Zůstáváte – li déle, pak můžete uvažovat i o zakoupení týdenní jízdenky, která vás bude stát přibližně 210 NOK. K dopravě po městě můžete také použít metro. Metro v Oslu je tvořeno sítí šesti linek. Větší část linek jezdí nad zemí, což se nám může zdát neobvyklé. Metro jezdí v intervalu každých 15 minut, takže si trochu počkáte. Pokud má metro zpoždění, uslyšíte hlášení – ale jen v norštině. Možností, jak ušetřit za MHD, pokud v Oslu chcete strávit delší čas, je, že si zakoupíte tzv. Oslo Pass. S touto kartou využíváte nejen MHD, ale i vstupy do více než 30 muzeí zdarma a mnohé další. Kartu zakoupíte online nebo v turistických kancelářích přímo ve městě. Jaká je cena? Pro dospělého na 24 h stojí 335 NOK a 72 h 620 NOK. Detailnější informace najdete na stránkách Visitoslo.

Kde se ubytovat

Sehnat levné ubytování v jednom z nejdražšího města Evropy, nebude tak lehké. Pokud chcete přespat pouze jednu noc, tak ideálním řešením bude hostel např. Sentrum Hostel. Jedna noc stojí od 700 Kč ve společném pokoji s ostatními. Hostel je čistý, levný a s dobrou pozicí ve městě. Poměr cena/kvalita určitě odpovídají. Pokud vám nevadí si trochu připlatit, tak za krásných 1 800 Kč/jednolůžák můžete spát pohodlně v hotelu např. Ankar Hotel. Pro ty, co si chtějí užít trochu toho norského luxusu je tady například Radisson Blu Plaza Hotel. Oslo má tedy určitě co nabídnout. Vyberte si ubytování podle sebe na rezervačním portále booking.com

Památky a umění

Pro turisty je centrum města nejatraktivnější a nejčastěji vyhledávanou částí města, lákající na většinu památek a zajímavostí, rušnými restauracemi, množstvím barů a také řadou skvělých muzeí. Pokud máte na prohlídku města jen omezený čas, tak tyto památky v centru města musíte určitě navštívit.

Kousek od vlakového nádraží Oslo S se nachází katedrála z konce 17. století Domkirke, která je hlavním orientačním bodem centra města. Katedrála na vás může působit nezajímavě, ale interiér je bohatě zdobený a útulný. Od katedrály se dostanete k budově parlamentu Stortinget, od kterého se dá dále pokračovat ke Královskému paláci Det Kongelige Slott, který obklopuje příjemný park, kde si můžete odpočinout. Za návštěvu také stojí městská radnice Radhus, kterou lehce rozpoznáte podle dvou nezaměnitelných věží. Jižním směrem od radnice dojdete na poloostrov s krásným výhledem na přístav. Na poloostrově je vystavěný hrad Akerhus Slott. Pevnostní komplex Akerhus pochází z 13. století, který je otevřený v sezóně od srpna do května od 10:00 – 16:00 každý den a mimo sezónu pouze o víkendu od 12:00 – 17:00. S Oslo passem máte vstup zdarma, jinak dospělí zaplatí 70 NOK. Za zhlédnutí také stojí budova opery, která patří mezi nejznámější stavby hlavního města. Milovníci umění si mohou v centru zajít do Národní galerie, kde je soustředěna norská sbírka moderního umění.

Pro ty, co mají více času, tak si udělejte výlet trajektem na poloostrov Bygdoy. Trajekt jezdí z přístaviště za radnicí a zaveze vás do muzea vikingských lodí Vikingskipshuset. V muzeu se můžete kochat třemi vikingskými loděmi, které jsou dobře zakonzervované. Muzeum je otevřeno denně od 10:00 – 16:00 a cena vstupného je 80 NOK/dospělý. Na ostrově se také nachází muzeum lodí Fram Frammusset, kde je vystavena loď, která dovezla Amundsena do blízkosti jižního pólu. Ze stejného přístavu vyplouvají také trajekty k okolním ostrovům. Nejpůsobivější je zalesněný ostrov Hovedoya, kde si můžete zaplavit nebo jen tak lenošit na pláži. Velkou turistickou atrakcí je také lyžařský areál Holmenkollen se skokanským můstkem, který jde krásně vidět z centra města. Z muzeí pak za návštěvu stojí Munchovo muzeum, Ibsenovo musem nebo Kulturněhistorické muzeum.

Kam na jídlo

Kam si zajít na oběd, aniž byste vyprázdnili svou peněženku? Tak to je rada nad zlato. Pokud si myslíte, že si koupíte jídlo v supermarketech, tak vás zklamu, i tam se ceny potravin pohybují vysoko. Mezi nejlevnější obchody patří čínské krámky. Nejlevnější variantou, kde se najíst, jsou určitě fast foody, kde si koupíte párky v rohlíku nebo bramborové placky. V dobré restauraci vás jídlo o třech chodech výjde až na 700 NOK/osoba. Takovou restaurací je například Grefsenkollen.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *