Innsbruck je hlavním městem rakouské spolkové země Tyrolsko. Město leží v podhůří Alp a v údolí řeky Inn v nadmořské výšce 574 m n. m. a nabízí tak, jedinečné spojení kultury a sportu. Innsbruck se asi nejvíce proslavil díky zimním olympijským hrám, které se zde konaly dvakrát. Do podvědomí lidí se Tyrolsko zapsalo také díky proslulým tyrolským knedlíčkům nebo koženým kalhotám „Lederhose“. Poštěstilo se mi strávit v tomto nádherném městečku 4 měsíce a ráda bych se s vámi podělila o ty nejlepší tipy na výlety, kde si nejlépe pochutnat na místních specialitách nebo jít za zábavou.

Cesta Praha – Innsbruck

Na výběr je hned několik možností, jak se rychle a levně dostat do Innsbrucku. Ta nejrychlejší a nejpohodlnější cesta je sednout do auta a rovnou vyrazit. Cesta autem vám zabere přibližně 5 h, pokud neuvíznete někde v zácpě. Pomalejší variantou je autobus, který jezdí z Prahy (Florenc) do Mnichova se společností Flixbus nebo Eurolines. Ceny lístků se pohybují od 500 Kč/cesta při včasné rezervaci. Autobus staví na autobusovém nádraží v Mnichově, odkud pak jezdí i autobus společnosti Flixbus přímo do Innsbrucku. Lístek zakoupíte od 8 €/cesta. Milovníci vlaků si také přijdou na své a to za stejnou cenu jako milovníci autobusů. Vlaky do Innsbrucku jedou přibližně 8 h s přestupem buď v Mnichově, nebo v Linci. Pokud si chcete cestu do Innsbrucku užít „na vysoké noze“, tak můžete letět letadlem přímo z Prahy.

Ubytování

Nejjednodušší cesta, jak seženete ubytování a najdete nejlepší srovnání cen hotelů, je na booking.com. Pokud se někdo zajímá o dlouhodobé ubytování na privátě, tak doporučuji se podívat na nabídky na stránce www.oehweb.at. Stránky jsou přehledné i pro člověka, který zrovna neoplývá výbornou znalostí němčiny. Já osobně jsem sehnala ubytování na bytě, kde jsem měla vlastní vybavený pokoj za 370 €/měsíc i s energiemi. Studenti se mohou také jednoduše ubytovat na kolejích. Velký výběr kolejí najdete na stránkách www.studium.at. Jen upozorňuji, že vratná záloha před začátkem pobytu je 800 €, což mě osobně odradilo. Cena za pokoje na kolejích se různí, ale většinou začínají od 250 €/ měsíc.

Památky a kultura

Goldenes Dachl

Nejkrásnější a nejdůležitější památka je zlatá střecha – Goldenes Dachl.

Pokud nejste zrovna sportovní typ a nechce se vám celý den šlapat do okolních kopců, tak ve městě rozhodně neumřete nudou. Centrum města se dá krásně projít pěšky za necelou hodinu. Já osobně jsem jezdila na kole, které jsem zakoupila na bleším trhu za 40 €. Město je rovinaté, takže vám postačí klidně jednoduché kolo, které si zapůjčíte na každém rohu. V Innsbrucku jezdí totiž úplně každý na kole, protože lístky na MHD jsou předražené (2,30 €/lístek).

Mezi nejdůležitější památky, které musí shlédnout každý turista, je zlatá střech Goldenes Dachl, nádherná ulice Maria-Theresien Straße, brána Triumphpforte, císařský zámek Hofburg a kostel Hofkirche. V centru města si také můžete udělat nádhernou procházku podél řeky Inn. Za návštěvu stojí také úchvatný zámek Ambras se zámeckými zahradami a botanická zahrada Botanischer Garten. Jedny z nejkrásnějších muzeí, které můžete navštívit, je lidové muzeum Volksmuseum nebo Swarovski muzeum.

Pokud se chcete kochat pohledem na město z výšky, tak doporučuji navštívit skokanský můstek Bergisel, ve kterém se nachází muzeum Tirol Panorama.

Další variantou je, vyjet si moderní lanovkou Nordkettenbahn do výšky 2000 m n. m. během 20 minut přímo z centra města. Z centra vyjíždí lanovka do stanice Hungerburgbahn, kde přestoupíte na druhou lanovku, která vás už vyveze na nejvýše položenou stanici Seegrubenbahn. Cena lístků se různí podle ročního období, ale většinou se cena pohybuje okolo 20 €/cesta. Lanovka také zastavuje v místní zoo Alpenzoo, kterou se vyplatí navštívit především v zimním období.

Tipy na výlety v okolí

Innsbruck je obklopen horami ze všech stran a je tak výhodným startovacím bodem pro sportovce jak v zimě, tak v létě. Zimní období je rájem lyžařů, kteří mohou vyrazit do přilehlých lyžařských středisek. Asi nejslavnější lyžařský areál je Stubaier Gletscher, dále pak Axamer Lizum, Patcherkofel, Kühtai a další. Celodenní lístek vás vyjde od 40 € a více. Doporučuji tedy těm, kteří v Innsbrucku plánují pobyt na více měsíců nebo jsou opravdoví milovníci hor, zakoupit si tzv. Freizeitticket, který stojí přibližně 300 €/rok. Díky tiketu pak jezdíte ve většině lyžařských středisek zadarmo, volný vstup je také do plaveckých bazénů, muzeí a také na lanovku. Problém je pouze v tom, že jej lze koupit pouze na rok.

Cesta k jezeru Naterersee.

Cesta k jezeru Naterersee.

V létě se můžete vydat do hor odkudkoliv z města a vždy najdete dobře značené cesty. Nemusíte se tedy bát, že zabloudíte. Během léta je ve městě i v horách pěkné horko.

V horách se jednoduše osvěžíte u různých vodopádů a ve městě doporučuju vyrazit k jezeru Baggersee, od kterého je nádherný výhled na okolní zasněžené špičky hor.

Další možností je ještě jezero Naterersee, které také není daleko od města. Nádherné výšlapy se dají podniknout z nedalekých vesniček jako Grinzens, Scharnitz, Hall nebo Rum. Velkou atrakcí pro děti i dospělé je tzv. dům stojící na střeše Haust steht Kopf ve měste Terfens. Z Innsbrucku se tam dostanete pohodlně vlakem za 5 €/cesta. Vstup do domu stojí pro děti 6,50 € a pro dospělé jen o 1 € více.

Noční život

Rádi se bavíte při dobré muzice s dobrým pivem, drinkem nebo panákem? V proslulém baru Haltestelle si můžete vybrat s největší nabídky panáků, až vám budou oči přecházet. Za nejlepším pivem ve městě se určitě vydejte do hospůdky Tribaun. Na čepu mají kolem 20 piv a spoustu dalších lahvových piv. Za zmínku taky stojí hospůdky Theresienbräu nebo irská hospoda Limerick Bill´s Irish Pub. A kam si vyrazit zatancovat? Nejlépe do klubu Das Stadtcafe, Der Hofgarten nebo La Copa La Cabana, kde si jeden den v týdnu můžete užít karaoke. Pro všechny milovníky kulečníku mám úžasný tip na billiard klub Charly´s friends.

Místní speciality

Knödel Supper

Tyrolská polévka Knödel Suppe.

Jižní Tyrolsko je proslulé jako gastronomická velmoc, díky svým kvalitním surovinám. Ochutnat tyrolské speciality tedy musíte za každou cenu. Klasikou je určitě tyrolský řízek Tirol Schnitzel, tyrolský knedlíček Tirol Knödel nebo jablečný štrůdl Apfelstrudel. Já jsem si nejvíce pochutnávala na místních specialitách v horských hospůdkách zvaných Hütte. Jedna velice útulná a příjemná hospůdka se nachází na Nordkette a nese název Buzzihütte. Doporučuji! Pokud raději dáváte přednost pizze, tak rozhodně nechoďte nikam jinam než do pizzerie L´Osteria. Obrovská výborná pizza za úžasnou cenu. Ceny hlavních jídel se většinou pohybují od 10 € a výš.

Ráda se podělím i o další zkušenosti a poradím, jak si co nejlépe užít čas strávený v Innsbrucku. Těším se na vaše komentáře a zvídavé dotazy!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *